şükela:  tümü | bugün
108 entry daha
  • böyle bir gelenek vardı, hala da var. bu bir ritüeldir, anlıyor muyuz bilmem?

    islam'ın çıktığı günden bu yana böyle bir gelenek olduğunu iddia etmiyor hiç kimse. gel gelelim ramazan bayramı'nın bizzat kendisi bile bir islam ritüeli, geleneği değildir. islam'ın ortaya çıktığı günlerde ramazan ayı bitiminde bayram kutlandığını sanıyorsanız gidin yüzünüze su vurun. bugün bile birçok arap ülkesinde türkiye'de yapılan en muhafazakar kutlamalar bile yapılmaz, yok öyle bir şey.

    evet likör de ikram edilirdi, sigara da. büyükbabamlar ve komşuları likör ikram ederdi, amcamlar da. gittiğimiz zaman sokaktaki komşulardan gayet muhafazakar olup, yaşı genç olduğu için el öpmeye gelenler olurdu, onlara ikram edilmezdi. bizimkiler likör içerken onlar çay içerdi. arada şakalaşmalar da olurdu "oo naneli çay gelmiş size" diye. hiç kimsenin bir diğerini yediği-içtiği şey yüzünden kınadığı, onu geçtim eleştirdiği bile yoktu. ramazan'da sokakta simit yiyen öğrencilere bağırdığı için mahalleye yeni dükkan açan berberden herkes elini eteğini çekmiş, o arkadaş da tası tarağı toplayıp gitmişti. tahammülsüzlüğe tahammül yoktu.

    elin muhafazakar ergeni gelmiş milletin ağzına bacak sokmaktan bahsediyor. günümüzün müslüman profili bu, hayrını görün.
210 entry daha
hesabın var mı? giriş yap