şükela:  tümü | bugün
348 entry daha
 • kapitalizmin fabrikadaki üretim bandında ürettiği ürün kadar karakter ve tarz da ürettiğini söyler adorno. insanlara düzenin* dişlilerine uygun birer karakter ve yaşam felsefesi vermek kapitalist egemenin en vazgeçilmez çabasıdır. "reklamlardaki her ürünün çok mutlu arkadaş, dost, aile ortamları ile birlikte verilmesi; ekran başındakilerin ellerinden gasp edilen o toplumsallığa duyduğu özlemin pazarlanmasıdır." der adorno. işte bu yeni ilişki yaratımının eğitimden sonraki en işlevsel aygıtı televizyon ve radyodur. bu nedenle adorno walt disney için "amerika'nın en tehlikeli insanı" tanımı yapar.

  kapitalizmin en büyük korkularından biridir, emekçi kesimin (yani halkın) mesai dışında iletişim ve ilişki halinde kalması. çünkü insanın doğası gereği bir araya gelme ve eninde sonunda organize olma gibi bir huyu var. insanların mesai dışında ilişki geliştirmek üzere bir araya gelmesini engellemek için çalışma saatlerini arttırma, işçi mahallelerini, vakit geçirilebilecek ortak alanlardan arındırma, posası çıkarılmış emekçi sınıfı kent kenarlarına gecekondulara atmak, düşük ücret ile sosyal ilişkileri lüks seviyesine çıkarmak gibi hep "bir araya gelişi" engelleyici uygulamaların yanında yeni tarz ilişkiler yaratmak da kapitalizmin toplumu atomize etme stratejisinin bir parçasıdır.

  allain badio idi sanırım, kapitalist üretim tarzının insan ilişkilerine etkisi üzerine bir konuşmasında şöyle diyordu:
  "kapitalizm öncesinde bir ayakkabınız varsa, her arızada onu onarırdınız. kolay kolay atmaz, değiştirmez ve iade edemezdiniz. o dönemki ilişkiler de böyleydi. onarım temelliydi. son umut kırıntısı tükenene kadar bunun için uğraş verilirdi. kapitalizm sonrası ise değiştirme-iade-atma hakimdir ürün kullanımında. ilişkiler de öyle artık. onarma çabası yok. iade, değişim veya çöpe atma esastır artık."

  bu işte "sağlıklı ve kaliteli yaşam" lakırdısı ile bir dizi eğitim ve öneri ile empoze edildi insanlara. "hayatınızdan çıkarın, kovun, dinlemeyin, takmayın, umursamayın, uğraşmayın, güvenmeyin." gibi sanki bir şirketin personel yönetim departmanında kurs veriyormuş gibi verilen öğütler de bu tarihsel stratejinin artık kültürleşmiş bir parçası.

  insan ilişkilerine dair tavsiyeler içeren sözlük başlıklarına bakın mesela! her on etnryden 8'i ilişkisizlik ve iletişimsizlik üzerine ama sorsan kaliteli ilişki ve iletişim için öneriler bunlar! kapitalizmin esas gücü budur işte: boynundaki ve ayaklarındaki zincirleri cilalayıp parlatarak daha şık görüneceğine ikna edebiliyor insanları.
63 entry daha