şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • stephen king'in ilk baskısı 1981'de yapılan "danse macabre" adlı eserinin türkçe çevirisidir. "edebiyatta ve sinemada korku incelemesi" alt başlığıyla inkılap kitabevi'nin bünyesindeki sayfa6 yayınevinden 2016'da, naz ıraz demir'in çevirisiyle çıkmıştır.

  stephen king'in korku edebiyatından, korku sinemasından, hatta korku dergileri ve korku tv programları üzerinden korku edebiyatının temel unsurlarını ve dönüşümlerini, kendi biyografisinden kesitlerle birlikte aktardığı hayli doyurucu bir çalışmadır. king, korku anlatılarının kabaca akıl ve bilgeliği temsil eden apollonian çizgiden ziyade, cinnet, öfke ve delilikle, daha doğrusu esrimeye bağdaştırılan dionysian çizgiye yakın oluşuşunu ifade etmektedir. özetlemek gerekirse, korku sineması ve korku edebiyatının okuyucuda üç duyguyu; terör (dehşet), korku ve tiksinmeyi (gore) uyandırmaya çalıştığını ifade eden king, korku sanatlarının ürünlerini de vampir* yaratık/isimsiz canavar**, kurtadam, hayalet ve perili ev/kötü yer olarak adlandırdığı beş temel korku arketipi çerçevesinde sınıflandırıp ele almaktadır.

  içindekiler:

  1-4 ekim 1957 ve dansa davet
  2-kanca'nın hikayeleri
  3-tarot'un hikayeleri
  4-sinir bozucu bir otobiyografisi arası
  5-radyo ve gerçeklik seti
  6-modern amerikan korku filmi-ana metin ve alt metin
  7-abur cubur niyetine korku filmi
  8-camdan biberon veya gainesburgers sponsorluğundaki canavarlar
  9-korku edebiyatı
  10-son vals-korku ve ahlak, korku ve sihir

  -----------------------------------------------------------------
  arka kapak yazısı:

  tüm zamanların en çok satan yazarlarından stephen king, sizi neyin korkutacağını herkesten daha iyi biliyor. ölüm dansı’nda kendisi dışında hangi yazar ve yönetmenlerin bu konuda iyi olduğunu örnekleriyle açıklıyor. edebiyat ve sinemada korkuyu incelediği bu farklı kitabında king, korkunun balo salonundaki gezisine
  sizi de davet ediyor. elini tutun ve dans başlasın!..

  *
  “dehşeti en güçlü duygu olarak görüyorum ve okuyucuyu dehşete düşürmeyi hedefliyorum. dehşete düşüremeyeceğimi fark ettiğim zaman korkutmaya çalışıyor, korkutamayacağımı anladığımda iğrendirmeye bakıyorum.”
  stephen king

  “bu kitabın verdiği hisse dair bir fikir edinmek istiyorsanız, kendinizi gece yarısı bir kamp ateşi etrafında toplanmış ve birbirinize sokulmuş hayal edin… king inanılmaz yaratıcı bir sanatçı!”
  houston chronicle

  “king’den korkunun anatomisi… hayaletler, vampirler, canavarlar ve perili evler dahil!”
  los angeles times
  -----------------------------------------------------------------

  bunu seven bunları da sevecektir:

  (bkz: korkunun ve dehşetin kapıları/@songulyabani)*
  (bkz: gotik/@songulyabani)*
  (bkz: fantastik edebiyat/@songulyabani)**
  (bkz: edebiyatta doğaüstü korku/@songulyabani)*
  (bkz: maskenin düştüğü yer/@songulyabani)**
  (bkz: korkunun felsefesi veya kalbin paradoksları/@songulyabani)*
1 entry daha