şükela:  tümü | bugün
149 entry daha
 • bence 26 kişilik son hali şöyle olması gereken kadro: link

  elenmesi gerekenler:

  - gökhan akkan
  - taylan antalyalı
  - abdülkadir ömür
  - kerem aktürkoğlu

  milli takım son iki senede çok defansif ve akılcı oynamaya çalışan, topsuz oyun temposunu yüksek tutan bir anlayışta oynuyor. euro 2020 elemelerindeki fransa maçında tempoyu (bkz: #91078654), 2022 dünya kupası elemelerindeki hollanda maçında defansif oyunu (bkz: #121138369), norveç maçında ise (bana göre sürpriz olan) akılcı ama biraz da şanslı şekilde aldığımız galibiyet (bkz: link) sonrası şenol güneş'in bu oyununu değiştireceğini zannetmiyorum. hele ki letonya gibi kora kor fizik mücadeleyle / hızlıca oynayan takımlara karşı kazaya uğramamak adına caner erkin'i son kadroya almayınca bu düşüncem daha da güçlendi.

  (caner'i almama sebebi aynı zamanda takım ahengini bozabileceğini düşünmesi de olabilir tabii, o ihtimali de cepte tutalım)

  --- taylan antalyalı, şenol güneş'in son iki senedir oturttuğu savunma ağırlıklı oyuna uygun değil. savunma önünde şu an için okay yokuşlu gibi defansif bir önliberonun (link) birinci tercih olduğunu düşünürsek, okay'ın olmadığı ortamda benzer oyunun devam edebilmesi için mahmut tekdemir'in yedekte durması mantıksız değil.

  dorukhan toköz de yine şenol güneş'in oyun planlarında mutlaka yer bulacak tipte bir orta saha. iki sene önceki fransa galibiyetinde de mahmut-dorukhan ikilisi çok kritik rol almışlardı: (bkz: #91078654).

  o yüzden taylan (hatta berat, salih) gibi elemanların mutlaka verebileceği katkılar vardır ama şenol güneş'in oyununda birinci tercih olacak oyun stilinde değiller bence.

  --- abdülkadir ömür elbette yetenekli ve potansiyelli ama bu sezon özelinde bakarsak bana göre hazır olabilecek bir durumda değil; uzun bir sakatlıktan çıktı ve bence form tutamadı, sakatlandığı günden bu yana kendisinin yerinde oynayan bakasetas'ı kesemedi. zaten kesmesi de zordu zira abdullah avcı'nın oynattığı oyun haftalar ilerledikçe ön bölgede daha fizik ağırlıklı olmaya başlamıştı (şenol güneş'in oyunu gibi). ayrıca, turnuva mantığında kısa sürede hazır olacak tipte bir oyuncu da değil abdülkadir.

  --- kerem aktürkoğlu ise son dönemin formda ismi gibi görünse de avrupa şampiyonası gibi bir ortamda ayakta kalabilecek çapta bir fizik güce sahip değil (bkz: #121830311).

  kaldı ki; özellikle son iki senedir oyun aklını epey geliştiren efecan karaca ve patlayıcı gücünü bu sezon skorlarına da yansıtabilmiş olan halil akbunar varken, abdülkadir ve kerem'i doğrudan dışarda tutarım ben olsam.

  - emre kılınç, muhammet demir, serdar dursun gibi milli takımın son iki senesindeki atmosferine yabancı oyuncuların alınmamasını anlayabiliyorum. bu tip oyuncular grubundan sadece orkun kökçü bir nevi 2002 dk'deki yıldıray gibi, o ortama dışardan sokmaya değer yetenekte bir oyuncu.

  tabii bunlar şahsi düşüncelerim, sakatlıklar olmadıkça veya şenol güneş bambaşka bir oyun planı kurgulamaya kalkmayacaksa, son kadro böyle olmalı bence.
35 entry daha