şükela:  tümü | bugün
35 entry daha
 • konu uzmanı diye verilen linkte marmara'ya arıtılmadan bir damla su vermeyin denmiş.
  o uzmana söyleyin karadenizden giren suyu nasıl damıtacakmış.
  kirlilik salgın hastalık gibi yayılır. karadeniz de trol avcılığı serbesttir. nedeni yüzeyden 150 metre derinlik sonrası yaşam olmaması. peki karadenizi kirleten kim. kıyısı olan ülkeler yanı sıra, avrupa'nın birçok ülkesinden geçerek karadenize dökülen tuna nehri. bu ve buna benzer nehir, akarsular, sanayi atıkları ile tarımsal kirlilik sebepleri ile karadeniz faunasinın büyük kismi yok olmuş durumda.
  karadeniz kirliliğini nereye boşaltıyor. marmaraya akıntı yoluyla geliyor. burada tuzlu su yoğunluk farkından ege denizinden gelen akıntı ile üst ve alt alıntılar oluşur.
  karadenizden gelen akıntı ise kuzey marmaradan da aldığı kirliliği güney marmaraya getirir. akinti ne yazikki bu şekilde. istanbul açıklarında kaybolan cesetlerin genellikle güney marmara kıyılarına vurma sebebi budur.
  karadenizden marmaraya gelen su her geçen. gün daha kirli bunun cyanında, biz de destek olunca kirliliğe, daha kısa sürede ve lokal olarak görülen bu olay, güney marmara kıyılarında geniş alan da görülmesi yanı sıra bazı sahillerde akıntı dışında kalan bazı alanlarda da görülmeye başlandı.
  sebebi öncelikle kirliliktir bunun yanında ise deniz suyu sıcaklığı buna etkendir.
  oluşum mekanizması deniz biyolojisi ile alakalıdır. onu da bu konuda uzman arkadaşlar yorumlar.
  uzmanmış neymiş marmaraya bir damla arıtılmamış su bırakmayınmış. bilgisi olmayan fikri olan herkes uzman ver linki.
  tekrar yazıyorum, asıl sebep kirliliktir. asıl kirletici ise karadenizdir. karadenizi asıl kirleten ise tuna başta olmak üzere kıyısı olan ülkelerdir.
  karadenizdeki kirliliği engelleyemeden marmara çalışmak sorunu öteler.
  normalde sakin bir insanım.
326 entry daha
hesabın var mı? giriş yap