şükela:  tümü | bugün
46 entry daha
 • karadeniz’den gelen yüzey suları, çeşitli antropojenik (doğadaki insan kaynaklı etkiler) ve nehir deşarjlarına bağlı organik madde yükü artışı marmara'nın yüzeyinde ötrofikasyona (plankton ve alglerin aşırı derecede çoğalması durumu) yol açar.

  bu canlılar karbondioksit ve bazı besinleri ışık enerjisi ile organik moleküllere çevirir. uygun şartlarda (mevsimsel etki) aşırı çoğalırlar. yüzeyde baskın olunca güneş ışığı dibe ulaşamaz. yüzeyde fotosentez olurken, dipte fotosentez azalır. bu canlılar öldüklerinde fotosentezle salgıladıkları organik maddeleri suya bırakır. ve bakteriyel faaliyetlerle ayrışarak musilaj oluşur. işte bu ayrışma süresi uzadıkça ekosisteme zarar verir. evsel ve endüstiyel atıklar da musilaj etkisini artırır. dolgu sahiller denizin kendisini temizlemesini engellediği için, kendi elimizle doğal bir olayı tehdite dönüştürürüz. sadece sorun görüntü kirliliği ve pis koku oluşması değildir. asıl sorun sudaki diğer canlıların beslenme ve yumurtlama alanlarını örterek habitat kaybına yol açmasıdır. yani musilaj doğaldır evet ama marmara denizi için bir sonuçtur!

  işin magazinsel kısmı içinde bir iki kelime birşeyler yazalım! mesela izmir'de sezen aksu'nun villasından denize kaçak döşenmiş 50 m. uzunluğunda atıksu borusu haberi çıkmıştı biliyorsunuz. belediye el attı o işe vs.
  yani çevreciyim demekle olmuyor. kirli suların arıtılmasındaki problemin üzerine birde kaçak borularla denize pislik akıtanlar eklenince, sahil bölgeleri için iş kontrolden çıkıyor.

  kendi çöpünü sokaktaki konteynere atmaya üşenen bir toplum. sözde çevrecilik. atıklarla mücadele için kaynak ayrılmaması vb. el birliği ile katliam yapıyoruz yani. atıkla mücadele ve geri dönüşümü yönetimler, biyologlara ve çevre mühendislerine bıraksalar, tabiki denetlemek şartıyla daha doğa dostu yaşayabiliriz. ama maalesef bu ülke müteahhitlerin eline bırakılan bir ülke olduğu için denizler ve ormanlar yok ediliyor.

  üniversitede limnoloji dersinde hocam birgün şöyle demişti. "denizlerde neredeyse sudan başka birşey kalmadı."

  edit: imla
315 entry daha
hesabın var mı? giriş yap