şükela:  tümü | bugün
994 entry daha
 • teknoloji cahili bazı kimseleri görmemize neden olmuş başlık. airpods'ların kayıpsız formatı desteklememesi apple adına rezaletmiş.

  adamlar açık açık kayıpsız müzik dinlemek istiyorsanız harici dac kullanın demiş. bunlar bluetooth niye vermiyor diye yakınıyor.

  o zaman kısaca açıklayalım, kayıpsız format nedir. bu konularda azıcık meraklı kimseler bilir ki, dinlediğimiz ses dosyalarının bir çoğu sıkıştırılmış ve çözünürlüğü düşürülmüş formatlardır. yani donanım stüdyodan çıkmış saf veriyi alır ve daha az yer kaplaması için sıkıştırır ama bunu yaparken de kaliteden ödün verir.

  bu işlem sadece ses dosyalarında değil görüntü dosyalarında da yapılır. jpg, jpeg diye adlandırılan formatların tamamı sıkıştırılmış ve kalitesi düşürülmüş formatlardır. saf görüntü raw veya firmaların kendi verdiği isimlerle adlandırılır. nikon raw (nef) veya canon raw (crw) gibi.

  insanların dinlediği mp3 müzikler de yine bu kayıpsız ses dosyalarının sıkıştırılmış halidir. verilerle açıklayayım. mp3'ün destekleyebileceği maksimum ses çözünürlüğü 320kbps'dir. veya spotify'dan dinlediğiniz ogg vorbis benzer şekilde en fazla 320kbps destekler. aac'da keza bu kategoridedir.

  iyi güzel anlatıyorsun. o zaman söyle bakalım kayıpsız nasıl oluyor. bildiğiniz gibi cd şeklinde satın aldığınız albümlerde wav dosyaları bulunur. bu dosyalar standart 44.1khz ve 16bit ses aktarımını destekler. bu yaklaşık olarak 1411kbps lik bir çözünürlük demektir. göreceğiniz gibi çok büyük bir fark var arada.

  bluetooth 4.2 teorik olarak 800 kbps veri aktarımını destekliyordu. iyi bir değer değil mi? bluetooth 5.0 ile bu değer 1400 kbps seviyesine ulaştı. bu değer wav dosyaları için sıkıntı teşkil etse de başka sıkıştırılmış fakat kayıpsız olan ses dosyaları mevcut. flac gibi, ve mevzubahis apple music olduğu için alac gibi. bt 5.0'ın desteklediği hızlar bu formatların çözünürlüğü için gayet yeterli.

  ee o zaman sorun nedir? sorun şu ki bluetooth'ta istediğiniz gibi veri aktarmıyorsunuz. bunun da bir codec tarafı var. bt mp3 gönderimini, aac gönderimini falan sağlıyor. fakat şu anda flac, alac gibi formatlar için veri aktarım protokolü inşa edilmedi. en iyi seçeneklerden birisi aptx hd, o da kayıpsıza yakın bir ses kalitesi sunuyor, yine kayıpsız değil. ben apple'ın bu teknolojiye çalıştığını düşünüyorum ama sonuç itibariyle halihazırda böyle bir teknoloji yok, geldiğinde de ses sektörü için devrim olacak, emin olabilirsiniz. usb 2.0'den 3.0'a geçiş gibi.

  ama abi ldac var demeden önce şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. ldac sorunsuz bir sistem değil ve bilindiği üzere apple bir sistemi mükemmeleştirmeden ekosistemine entegre etmez. lhdc'den bahsetmiyorum bile.

  unutmayın, dünya üzerinde hiçbir audiophile bluetooth ile müzik dinlemiyor arkadaşlar. kayıpsız müzik dinlemek istiyorsanız şu anki konjonktürde kablo olmak zo-run-da. umarım kablosuz olacağı günleri de görürüz ama günümüzde bu mümkün değil.

  t: haziran 2021'de airpods'lara spatial audio ve dolby atmos desteğini sunacak müzik servisi. ayrıca kayıpsız müzik için de ek bir ücret talep etmeyecek.

  edit: dm'den @tanimlanamayan yazan nesne png'nin kayıpsız format olduğu konusunda uyardı. haklı, o kısmı düzelttim.
245 entry daha

hesabın var mı? giriş yap