şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
 • flütün iki şekli bulunur:
  öne tutularak çalınan blok flüt, yan(transvers) flüt.
  blokflütlerle yan flüt arasındaki en önemli farklardan biri,üfelenen havanın blokflütte,tümünün saza üflenerek tınıya dönüşebilmesi,yan flütte ise havanın sadece bir kısmının tınıya dönüşebilmesidir.
  blok flüt nedir derseniz hani küçükken elimize tutuşturulan helvacıoğlu,mas gibi markaları olan zevkinize göre rengini belirleyebildiğiniz flüt tipi(benimki toz pembeydi mesela). tarihçeye bakacak olursak i.ö. 4. yüzyılda mısırda, çinde ,yüzyılımızın başlangıcıda hindistanda flüte rastlanmaktadır.
  transvers flüt i.ö. 1. yüzyılda önceleri çok kısa daha sonra gelişerek 2. ve 4. yüzyıllarda takriben bugünkü boyutlarına ulaşmıştır bir rivayete göre...hatta fransızlar yan flüde flutes d'allemagne adını vermişlerdir( avrupada ilk kez almanya 'da ortaya çıktığı için.)
  sizi dinlendiren, etkileyici bir solo ve eşlik çalgısıdır... ancak göründüğü gibi pek de kolay değildir bu enstrümanı çalmak... blok flütle pek de alakası yok yani onu çalıyorum bunu da havada karada çalarım moduna girmeyin, öyle kalırsınız... flüt çalarken nelere dikkat edilmeli peki? öncelikle doğru nefes almak, rahatlık,doğru tutuş posizyonu ve doğru dudak posizyonu... size şöyle bir örnek verelim birinci oktav sol ile ikinci oktav sol arasındaki farkı sadece üfleyiş şekliniz değiştiriyor. aynı notaya basıp farklı üfleyerek çıkarıyorsunuz uzun lafın kısası... bu güzel enstrümanın boyutlarından da söz edelim kısaca 63-67 cm uzunluklarında 19 mm çapında,yukarı doğru çapının 1/10 u oranında daralan bir gövde.( genellikle nikel ya da gümüş kaplamadır). bunun yaklaşık 30 cm gibi olan bir küçük versiyonuna da piccolo(pikolo) denir. bu arada yan flüdü sap gibi mi taşıyacağım? şeklinde bir soru aklınıza gelmişse kendisi 3 parçadan oluşur(başlık,gövde,kuyruk) bunu ayırırsınız, başlık ve gövde için kauçuktan yapılmış koruma bileziklerini geçirip sonra kılıfına uydurursunuz efendim.
236 entry daha