şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1580 entry daha
 • sedat peker'in açıklamaları, the new york times alıntısı ve bugünkü isveç medyasıyla konuya geniş yer verilmiş. mafyanın, hükümeti video klipleriyle sarsarak cumhurbaşkanına yakın bir dizi üst düzey görevlinin suçlandığı belirtilen yazıda :
  youtube videolarının son bölümünün 10 milyon kişi tarafından görüntülendiği, kötü şöhretli bir gangsterin ( burada gangster sözcüğü kullanılmış ) video serisinin bir sonraki gösterimi için tüm türkiye'nin tırnaklarını ısırdığı (bu tanım heyecan, bağımlılık anlamında) belirtilmiş.

  gazetecilere yönelik cinayet komploları, latin amerika'dan bakanlık düzeyine kadar ulaşan kokain kaçakçılığı, bazı siyasi isimlere yönelik suçlamalar narcos dizisinin yeni sezonuna benzetilmiş. bu şahıslar:

  organize suçla bağlantısı nedeniyle seçilen içişleri bakanı, venezuella- türkiye kokain kaçakçılığı rotası oluşturmakla suçlanan eski başbakan ve oğlu, eski polis şefi ve bakan gösteriliyor. mumcu cinayetine de yer verilen yazıda hükümetin suçlamaları görmezden gelerek peker'i '' sözleri ciddiye alınmayacak nitelikte bir gangster oldugu'' sözüne yer verilmiş.

  buna rağmen mafya liderinin bu hamlesinin türkler arasında çok önemli zemin kazandığı, sadece birkaç yıl önce peker'in erdoğan hükümetini destekleyen ve muhalifleri şiddetle tehdit eden hükümet yanlısı gangster olarak görüldüğü, 2020 yılı başında soruşturmadan kaçarak b.a.e'ye sığınıp youtube üzerinden videoları yayınladığı söylenmiş. aynı yazıda peker'in gözardı edilip hayalkırıklığına uğrayarak hükümetten intikam almak istediği, polisin türkiye'deki evine baskına giderek kızı ve eşine silah çekildiği için üzüldüğü, ev araması sırasında eşinin iççamaşırlarının karıştırılması gerçeğinin onu etkilediği ve mafya liderinin seri videolarının heyecanlı tv dizisine benzeyip izleyicilerde beklenti olusturduğuna değinilmiş.

  ugur mumcu'nun yakınlarının bu bilgiler ışığında yeni soruşturma isteği ve bu talebi sınır tanımayan gazetecilerin de desteklediği yazılarak birsoru eklenmiş:

  “ bu skandalın hükümet için ne kadar ciddi olduğuna dair bir gösterge. soru ise:
  bu skandalları inkar stratejisi mi yoksa cumhurbaşkanının kendi saflarından bir günah keçisi bulup bulmayacağı mı ? ”

  mafyanın türk hükümetini sarstığı başlıklı diğer bir yazıda ise bu konuyla ilgili the new york times'dan alıntı eklenmiş.

  peker'in “ inanın bana bu zorbalara ölümden korkmayan bir adamdan daha tehlikeli bir silah olmadığını öğreteceğim “ twitter gönderisine de yer verilmiş.

  içişleri bakanının iddiaları red ettiği söylenerek peker'in erdoğan'a doğrudan yönelik suçlamalardan kaçınmaya dikkat ettiği halde klip içeriklerinin ona büyük zarar verebileceği, ekonomik kriz ve korona virüs vakalarının artışı ardından kamuoyu anketlerinde gerileme gözlendiği belirtilmiş.
  https://www.nytimes.com/…ogan-crime-corruption.html
  https://www.svt.se/…s-miljonpublik-besvarar-erdogan
  https://www.svt.se/…urkiets-regering-for-korruption

  tanım : bir kuzey ülkesi.
  edit : bir tek peyniri yazmayı unutmuşlar.
660 entry daha
hesabın var mı? giriş yap