33147 entry daha
 • bazıları ufkunuzu acarken mutfak guvenliginizi de saglar; yumurta (sarısı beyazı farketmeksizin) kesinlikle mikrodalga fırına konulmaması gereken bir gıda maddesidir. internette cesitli videolarda goruceginiz gibi yumurta ya mikrodalga fırının icinde ya da fırından cıkarıldıgında patlıyor. ciddi yaralanmalarla sonuclanan kazalara sebep oluyor. isin en tehlikeli yanı ise, yine internette bu konuyla ilgili cok fazla yanlıltıcı paylasım olması. cesitli "taktikler" verilmis yumurtayı mikrodalgada pisirmek icin ve hepsi yanlıs!

  yumurta cig olarak mikrodalgaya konuldugunda patlıyor. kabuklu olması, kırılmıs olması, su icinde olması ya da sarısında/beyazında delik acmanız hicbir seyi degistirmez. patlıyacak.

  haslanmıs/pismis yumurta da mikrodalgaya konuldugunda patlıyor. yine kabuklu olması, soyulmus olması, parcalanmıs ya da delikli olması hicbir seyi degistirmez. yani pismis yumurtayı ısıtmak icin de mikrodalga kullanmamalısınız - gerci yumurta ısıtmak diye birsey de hic duymadım ama neyse.

  bu patlamaların sebebine gelirsek, normal pisirme yontemlerinde ısınma dıstan ice dogru oluyor. yani yumurtanın en dıs yuzeyi ilk olarak yuksek ısıya maruz kalarak ısınıyor, yapısı degisiyor ve bu en dıs yuzeydeki su buharlasarak yumurtadan ayrılıyor. bu kademeli olarak en ic yuzeye dogru ilerledigi icin su buharı yumurtada hapsolarak basıncı arttırmıyor. az pismis kısımlar da cok yuksek ısıya maruz kalmadıgı icin su bu kısımlarda buharlasmıyor. yurmutamız patlamıyor.

  mikrodalgada ise yumurtanın heryeri, aynı miktarda enerjiye aynı anda maruz kalıyor. yani yumurtanın heryeri (butun molekulleri) aynı anda (yaklasık olarak) esit miktarda ısınıyor. yumurta icindeki su buharlasmaya, gaz hale gecmeye baslıyor. ısınan yumurta proteinleri zarımsı bir yapı alıyor, su buharını hapsediyor. artan buhar basıncıyla yumurta patlıyor.

  peki delik acmak neden ise yaramıyor? mikrodalgadaki yumurtayı ici su dolu tek bir balon olarak dusunmemeliyiz. yukarıda da bahsettigim gibi ısınan protein sertleserek, zarımsı bir hale geliyor. protein yumurtanın heryerinde oldugu ve butun proteinler bir anda ısınmaya basladıgı icin mikrodalgadaki yumurta ısınma ile milyonlarca ici su dolu balona donusuyor. actıgınız bir iki delik da hayliyle basıncı azaltmada ise yaramıyor. pismis yumurtanın mikrodalgada patlaması da buyuk ihtimalle onceki pisirmede tamamen pismemis proteinler ve buharlasmamıs suyun aynı mekanizmaya sebep olmasıyla gerceklesiyor.

  bunu epeydir yazmayı dusunuyordum fakat butun denemeleri yapan bir kaynaga rastlamamıstım ve mikrodalgamı batırıp cıkarmak istemedim :/ fakat iki gun once su videoya denk geldim (sadece ilk 10 dakikasını izleyebilirsiniz) how to cook that cok guzel bir youtube kanalı zaten. takip etmenizi tavsiye ederim.

  ozetle tırtıllar kahverengi bot giymezler, yumurtalar mikrodalgaya girmezler. saglıcakla kalın.
8502 entry daha
hesabın var mı? giriş yap