şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
 • modern hemşireliğin temellerini atan florence nightingale 12 mayıs 1820’de italya’nın floransa şehrinde doğmuştur. avrupa turunda olan ingiliz çift edward ve frances nightingale kızlarına bulundukları şehrin adını vermişlerdir. zengin ve asil bir ailesi olan nightingale matematik, din, felsefe, dil (latince, almanca, fransızca, italyanca), tarih, müzik ve resim dersleri almıştır. ahlak, ölüm, ölümsüzlük gibi soyut kavramlarla uğraşmış, vaktinin büyük kısmını kütüphanede geçirmiş, dini ilkeleri topluma gerekli olduğu şekilde uygulamayı arzu etmiştir. ergenlik çağlarında aristokratik bir sosyal çevrede sıradan birisi olmak istemediğini yaşamında daha yararlı birisi olmak istedigini hissettiğini 1837 yılında günlüğüne yazdığı notu “tanrı benimle konuştu ve beni hizmetine çağırdı.” ile dile getirmiştir. (williamson, 1999; fitzpatrick, whall, 1989; marrier, 1986)
  florence nightingale yirmi yaşına geldiğinde ailesinden hemşire olmak amacı ile hastaneye gidebilmesi için izin istemiştir. ailesinin hastanelerin o zamanki durumunu göz önüne alarak bu isteğini olumlu karşılamaması, florence’ı olumsuzluğa düşürmüştür. 24 yaşında artık kendisi için en uygun durumun evlenmek olduğuna inanan ailesinin bu doğrultudaki çabalarına, uygun eş adaylarının kendisi ile evlenme isteklerine karşın, hemşireliğin kendisi için en iyi seçim olduğuna karar vermiştir. ailesinin bu amacından vazgeçirmek için düzenlediği gezilerde ( fransa, almanya, belçika ve italya) hastaneleri incelemeyi başarmış ve eğitimli kadınların yaşamlarını hemşireliğe adayacağı bir protestan rahibeleri grubu oluşturmayı, bunu gerçekleştirmek için eğitim görmek üzere kiesserth’e katılmıştır.
  1.2. kırım savaşı

  1853 yılında osmanlı devleti ile rusya arasında başlayan kırım savaşı’na 1854 yılında ingiltere, fransa, sardunya da katılmış, osmanlı devleti yardım için gerekli kararlar almış ve hastane olarak kullanmaları için de başta selimiye kışlası olmak üzere birçok kışlaları boşaltıp tümüyle müteffiklerine vermiştir. fakat çok bakımsız ve harap durumdaki bu kışlaların zaman darlığı nedeniyle, hazırlık ve değişiklik yapamadan hastane olarak kullanılmış olması ve hastaların yatacak yeri olmayışı, kanlı battaniyelerin tahta döşemeler üzerine serilerek yatak vazifesi görmesi operasyonlar ve ampütasyonların anestetik madde kullanılmadan yapılması durumlarıyla karşılaşılmıştır. günlük gereksinimleri karşılayacak en gerekli malzemeler, sargılar, kırıklar için tahta, ilaç vs yoktu. lambasızlık nedeniyle hastanelerde geceleri ay ışığıyla çalışıyorlardı.
  kırım’da birdenbire kolera salgını çıkması üzerine 1000 koleralı asker de üsküdar’a gönderilmişti. kazanılan savaşlarla övünen ingilizler, battaniyelere sarılı olarak yerlerde yatan askerlerine yemek ve su verecek bir kişi olmadığını, bu övündükleri askerlerin yoksulluk içinde çürüdüklerini çok geç öğrendiler.
  london times gazetesi muhabirinin ingiliz askerlerinin vahim durumunu, bunun yanında fransız yaralılarla, fransız hükümeti’nin nasıl ilgilendiğini yazmasının ardından harekete geçen ingiliz savunma bakanlığı, soruşturma başlatmıştır. o sırada ingiltere’nin türkiye büyük elçisi bulunan lord straford redeliefe derhal acil gereksinimlerin alınması için görevlendirilmiştir.
  florence nightingale’i iyi tanıyan dönemin savunma bakanı sidney herbert, kendisine mektup yazarak, hükümetin garantisi altında kurulacak hemşire ekibinin başında türkiye’ye gitmesini istemiştir. 38 kişilik ekibiyle 1854’te türkiye’ye gelen nightingale kırım savaşı esnasında selimiye kışlası ve haydarpaşa hastanesi’nde (üsküdar) başarılı görevler yerine getirmiştir. üsküdar’dan sonra kırım’a gitmesi istenen nightingale iyileşerek savaş alanına yeniden gönderilen 420 askerle birlikte kırım’a gitmiştir. kırımda çoğunluğunu askerlerin oluşturduğu büyük bir kalabalık tarafından coşkuyla karşılanmıştır. (kütüphane) kırım’da çalışmalarına başladıktan kısa bir süre sonra hastalanan nightingale kırım humması’na yakalanmıştır. bir süre kırım’da tedavi gördükten sonra istanbul’a geri dönen nightingale tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar kırım’a dönmek istemiş ve dönmüştür.
  nightingale’in gerek istanbul’da, gerekse kırım’da gösterdiği insanüstü çaba, büyük takdirle karşılanmıştır. artık insanlık ona hayrandır. onu tanıyıp ingiltere’ye dönen askerlerin ve halkın dilinden düşmez olmuştur.
85 entry daha