şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
5935 entry daha
 • üst edit: herkes referans kodu paylaşıyor ama kod nasıl bir avantaj sağlar pek anlatılmıyor. referans kodu ile oyuna başlar/geri dönerseniz ilk basta 100 pokeball alıyorsunuz. sonrasında görevleri yaptıkça charizard dahil pek çok pokemon ve item kazanacaksınız. kodu girilen kişi de sizinki kadar özel olmasa da ödüller kazanacak. detaylı görev ödül linki bırakıyorum. sol alttaki avatarınıza tıklayıp gelen ekranda sağa çekerek üstteki invite kısmına ulaşabilirsiniz. kodu girdikten sonra arkadaşlık talebi de göndermek isteyecek onu da onaylamalısınız.

  gecenin bir vakti üşenmedim ufak bir rehber hazırlamak istedim yeni insanların ilgisini görünce. bir de can sıkıntısı. * oyunda aklıma gelen her şey için bir başlık açıp açıklamaya çalışacağım. hali hazırda uzun zamandır oynayan arkadaşlar da eksik gördüğünüz bir şeyi yazarsanız ekleyebilirim. yanlışım varsa da yeşillendirin lütfen.

  (((dönüp bakınca biraz uzun olmuş aradığınız şey için sayfada arama yapabilirsiniz.*)))

  oyuna yeni başladığınızı varsayıyorum, evet 2016'da indirdim darbe girişimi sonrası bıraktım diyen kardeşim sen de yenisin oyun çok değişti. bugün coins toplamak için shoptaki kalkan kalktı mı diye soran birini gördüm, eski oyunu unutun. lütfen unutun.

  şimdi ilk konumuz doğal olarak pokemonlar. öncelikle önünüze çıkan her pokemonu yakalamaya çalışın. hem xp hem stardust hem şeker kazanacaksınız.
  oyuna 6 jenerasyon + alola formlar + galar formlar + mega pokemonlar geldi. türkiye'de çoğumuzun bilgisi sadece 1. nesil pokemonlardan ibaret ama alışırsınız diğerlerine de.
  oyunda starter pokemonlar yani balbasaur, charmander, squirtle gibi her nesilde 3 adet starter pokemon var. yarı değerlidir diyebiliriz bunlara.

  sonra rare pokemonlar var dratini ve evrimleri gibi(dragonite). her nesilde belli başlı rare pokemonlar var. larvitar, gible, deino, axew vs.

  bölgesel pokemonlar var yani sadece belli bölgelerde cikar sadece. ilk nesilden örnek vereyim, kangaskhan avustralya'da, mr. mime avrupa'da gibi gibi. tümü için

  sonrasında legendary pokemonlar geliyor, articuno, yveltal, regice, mewtwo gibi gibi. bu pokemonları raidlerden yakalayabiliyoruz. hepsi aynı anda olmaz dönem dönem değişir. genellikle 1 tane olur. bazı etkinliklerde trio şeklinde gelir, registeel, regice, regirock gibi.

  son olarak mythical pokemonlar mew, jirachi, darkrai gibi. bu tür pokemonlar çoğunlukla görev ile alınıyor.
  aşağıdaki bağlantıdan bütün pokemonların yer aldığı pokedexe ulaşabilirsiniz.(bütün pokemonlar gelmedi etkinliklerle eklenmeye devam ediyor)
  aşağıdaki adreste hangi pokemonun hangi saldırısı daha iyi onu da görebilirsiniz.
  https://pokemon.gameinfo.io/

  shiny pokemon nedir? güç farkı var mı?
  aynı bokun laciverti derler ya o hesap. güç müç aynı. tek olay nadirlik. değerli kılan da bu. oyunda her pokemonun shinysi yok şu an. zamanla etkinliklerle 1'er 2'şer geliyor.
  shiny olduğunu dogadaki pokemona tıkladığınızda yakalama ekranına ışık saçarak gelmesinden yanında yıldızlar çıkmasından anlayabilirsiniz. lütfen mavi ponyta mi olur deyip silmeyin shiny o değerlidir.* shiny koleksiyonu zevkli iş ileride saracaksınız emin olun.
  tüm shiny pokemonların listesi(oyuna eklenmiş olanlar)

  hangi pokemonu geliştireyim, elimde tutayım gibi soruların cevabı oyunda gizli. başka bir yere bakmaya gerek yok. pokemonu yakaladınız ya da pokemon listesinden seçtiniz diyelim ekranda sadece pokemon varken sağ alttaki 3 çizgiye tıklayın appraise'a tıklayın bir yazı gelecek tekrar dokunun atak defans ve hp değerlerini göreceksiniz. burada 15'e kadar değerler var. hepsi 15 15 15 ise 100 iv'dir ve o pokemonun ulaşabileceği maksimum cp değerine ulaşır. 100'e en yakın değer geliştirmeye değer elinizde olanlardan. pokemonu yakalayarak o pokemonun 3/5/10 şekerini kazanırsınız eğer pokemon ilk halindeyse. pokemonun ilk halini mesela charmender yakalarsanız 3 candy, ikinci hali olan charmeleon yakalarsanız 5 candy, üçüncü hali olan charizard yakalarsanız 10 candy alırsınız. silver pinap, pinap berry kullanırsanız 2 katı şeker verir. herhangi bir etkinlik yoksa bu böyledir. bazı etkinliklerde x2 şeker verebiliyor bunlar zaten açıklanıyor. ayrıca pokemonu transfer ederseniz 1 candy, takas ederseniz takasa konu 2 pokemonun yakalandıkları mesafenin uzakligina göre 1-2-3 candy alabilirsiniz. 100 km üstü 3 candy verir. 40 level ve üstüyseniz ayrıca 1 adet xl candy verir.
  pokemonu transfer etmek yani silmek için pokemon sayfasında üstüne basılı tutup tek tek seçip transfer edebilirsiniz. arama kısmına 0*, 1*, 2* yazarak bunları silebilirsiniz. 3* ve 4* kalsın. 15 15 15 e en yakın olanları elinizde tutun.

  pinap falan demişken item kısmına değinelim.
  level 5 oldunuz ve takım seçip gymlere saldırmaya hak kazandınız ve gymdeki pokemonla savaştınız ama o da ne elinizdeki 2 pokemon öldü birinin yarı canı kaldı. ne yapıyoruz, item kısmına gidip revive ile diriltiyoruz. max revive de var oyunda o hem diriltir hem canı doldurur. diriltmek için bir yol da bir kez power up yapmaktır elde revive yoksa kullanılabilir.
  revive ile dirilttik ama can barı yarıda kaldı burada potion devreye giriyor. 4 çeşidi var. eksikliğe göre seçersiniz.
  potion 20
  süper potion 50
  hyper potion 200
  max potion tamamen doldurur.

  özel etkinlik, bonus vs yoksa eger
  lucky egg 30 dakika boyunca yapacağınız her işlemde 2 kat xp verir.
  ıncence 30 dk boyunca kısa aralıklarla yanınıza pokemon çeker. (pandemiden dolayı uzun zamandır 1 saat)

  fast tm: pokemonun ilk atağını değiştirmenize yarar.
  charged tm: pokemonun 2. atağını değiştirmenize yarar. rastgele verirler. bir pokemonun atak havuzunda 2 tane fast, 4 tane charged atağı olabileceği gibi bu sayılar değişkendir mew için çok çok fazlalar mesela.

  bunlar rastgele veriyor dedik peki oyunda artık kazanilamayan, özel etkinlik sırasında kısıtlı şekilde sunulan ataklar için ne yapacağız. elite tm var. hem fast hem elite. atağı seçebilmenize yarar ama kazanması zordur. go battle league sonunda o sezona göre fast ya da charged olan verilir. bunun dışında ayda bir olan topluluk günlerinde mağazada kutu ile satılır yine 2sinden biri. genelde her ayın etkinliğinde değişir.

  rare candy, raidlerden ve pvpden kazanılır. bir de pokestoplardan düşen görevlerin ödülü olabilir. bunlara değineceğiz.
  diyelim ki elinizde legendary bir pokemon var ama onu level atlatmak için candyniz çok az. bunu kullanarak istediğiniz miktarı o pokemonun şekerine dönüştürebilirsiniz. tutup da charizard yapacağım diye harcamayın sonra pişman olursunuz.

  rare candy xl: normal şeker ile pokemonlar 40 levele kadar yukseltilebilir. 50 levele yükseltmek için ayrıca xl candy ister oyun. bu da dönüşebilen xl candy yani.

  stardust: oyunun en en en önemli gereksinimi bu. pokemonların levelini artırmanız için sizden o pokemonun şekeri ver stardust talep eder oyun. takas yapacağınız zaman yine karşınıza çıkacak. ayrıca bir pokemona 2. charged atak açabilirsiniz ve tadaaa yine stardust lazım.
  her pokemon yakalamanızda en az 100 olmak üzere stardust kazanırsınız. (boostlu ise %25 artar. boosta değineceğim.)
  yine etkinlik olmadığını varsayıyorum. bazı pokemonlar 750,1000 falan veriyor. listesi.

  star piece: 30 dk boyunca %50 fazla stardust kazanırsınız.

  lure module: etkinlik bonus vs yoksa 30 dk boyunca pokestop altına pokemon çeker. pokestopa takarak kullanılır.
  her türden pokemon çekebilir.

  glacial lure module: çoğunlukla buz tipi pokemonlari ceker. eevee'yi glaceon yapabilmek için bu lure altında olmalısınız.

  mossy lure module: çoğunlukla çimen tipi pokemonlari çeker. eevee'yi leafeon yapabilmek için bu lure altında olmalısınız.

  magnetic lure: çoğunlukla steel tip pokemonları çeker. magnetonu magnezone, nosepass'ı propobass yapabilmek için bu lure altında olmalısınız.

  rainy lure: su tipini çeker, ayrıca elektrik de olabilir bu yeni emin olamadım sonra editlerim. sliggoo'yu goodra yapabilmek için bu lure altında ya da bulunduğunuz konumda hava yağmurlu olmalıdır.

  razz berry: bunu yiyince pokemonun size biraz kanı kaynar yakalamanız biraz kolaylaşır.

  nanab berry: pokemonu biraz sersemletir kafası güzel olur. hareketsizleşir.

  pinap berry: pokemonun 2 kat şeker vermesini sağlar.

  golden razz bery: pokemon size adeta aşık olur çok sever yakalama şansınız biraz daha fazla artar ama kesin değildir naz yapabilir.

  silver pinap: pokemon 2 kat şeker verir ve yakalama şansınız biraz artar.

  bunların hepsi kullandınız ama pokemon toptan çıktıysa sıfırlanır. bir kez daha vermeniz gerekir.

  bu berrylerle buddy pokemonunuz besleyebilirsiniz. ayrıca poffin isminde de buddy yiyeceği vardır.

  buddy yeterince beslediğinizde(golden razz 1 tane yeterliyken diğerleri 3) oyun haritasında yanınızda gelir acikana kadar. buddy fotoğrafını çekerek, onu okşayarak, onu kullanıp gyme saldırarak vs kalp kazanırsınız. kazandığınız kalplerde buddy seviyesi atlarsınız. 4 seviye var. buddy size hediyeler getirecek onu önemsemeyin çöp herhangi bir olayları yok.
  4. seviye buddy olduğunda level boost alacak pokemon ama buddy olarak kaldığında sadece. yani değiştirirseniz level ve cp eski haline gelir. endişelenme buddy yaptığında level almaya devam eder. göğsüne bir madalya gelecek pokemonun ayrıca.

  incubator 2 cesit var klasik tip ve süper incubator. 1 adet sonsuz kullanıma sahip olanı var bir de level atladikca ödül olarak verilen ve mağazadan alabileceğiniz mavi renkli olanı var, 3 kez kullanılabilir. bu ikisi standart tek tip diyebiliriz. yumurta, pokestop ve gym çevirdikçe(2,5,10km) ya da açtığınız giftlerden (7km) yendiğiniz rocket liderlerinden(12km) düşer. süper inc. olan ise kirilmasi için gerekli mesafeyi 3te 1 düşürür ve bunu da 3 kez kullanabilirsiniz.
  yumurtalardan çıkabilecek güncel pokemonlar buradan

  gift: arkadaşlarınıza gonderebileceginiz hediyelerden, 20 tane tutabilirsiniz elinizde. ıtem çantasında yer kaplamaz.

  evolation itemlara gelelim, bunlar da pokestoplardan, pvp ödüllerindeki item kısmından, giftlerden vs düşebilir.
  hepsi belirtilen şekere ek olacak şekilde
  dragon scale: seadra'dan kingdra

  kings rock: poliwhirl -> politoed
  slowpoke -> slowking

  metal coat: scyther -> scizor
  onix -> steelix

  sun stone: gloom -> bellossom
  sunkern -> sunflora

  up-grade: porygon -> porygon2

  sinnoh stone: bu uzun copy paste yapacağım bulup *

  sneasel evolves into weavile
  electabuzz evolves into electivire
  roselia evolves into roserade
  rhydon evolves into rhyperior
  murkrow evolves into honchkrow
  porygon2 evolves into porygon-z
  togetic evolves into togekiss
  magmar evolves into magmortar
  misdreavus evolves into mismagius
  gligar evolves into gliscor
  dusclops evolves into dusknoir
  pilosvine evolves into mamoswine
  aipom evolves into ambipom
  yanma evolves into yanmega
  tangela evoles into tangrowth
  lickitung evolves into lickilicky kirlia evolves into gallade
  snorunt evolves into froslass

  unova stone: pansage, panpour, pansear, lampent, eelektrik, munna, minccino evrik geçirebilmek için bu taşa ihtiyaç duyar.

  raid: gymlerde 1,3, 5 ve mega olmak üzere 4 çeşit raid olur.(ex raid de var ama pandemiden dolayı askıda) yumurta cikar geri sayım başlar sonunda içinde o dönemki raid havuzundan bir pokemon çıkar. 5 yıldızlı raidlerden legendary pokemonlar çıkar ve seviyenize göre 4-5 kişi hatta seviyeleri düşükse 8-10 kişi birlikte girmeniz gerekebilir. tek başınıza legendary kesemezsiniz ama seviyelere göre 2 kişi kesilenler de var. pokemona ve raide girenlere göre değişir yani.

  raid pass: günlük bir tane verir elinizde 1den fazla tutamazsınız. yani bugün başladın gym çevirdin ve raid pass verdi diyelim. bununla raid yaparsan o kaybolur ve ertesi gün tekrar bir tane verir.
  bugun raid pass geldi ve sen raid yapmadın, ertesi gün yaptığında dünün passı kullanmış olursun ve sana bugün için bir tane daha verir. günlük bir ama önceden kalma varsa 2 diyebiliriz.

  premium raid pass: mağazada satılır. sonsuz adet elinizde olabilir. raide girdikçe birer tane düşer.
  bu iki pass türünde raidin olduğu gymin orada olmak zorundasınız.

  remote raid pass: arkadaşınız dünyanın öbür ucundan raide davet edebilir, ona katılırken ve haritada görünen raid var ama size uzak yakınında değilsiniz işte o raide de bu pass ile uzaktan girebilirsiniz.
  mağazada satılır haftada bir bedava bir tane oyun verir yine mağazadaki box ile.
  elinizde 5 tane tutabilirsiniz 3 ve üstü varsa mağazadan alamazsınız.

  arkadaş dedik o kadar sıra o konuya gelsin.
  şimdi bu arkadaş olayı en önemli xp kasma araçlarından biri.
  öncelikle trainer kodları lazım. burada da paylaşanlar var. twitterdan, telegramdan ya da asagidaki linkten binlerce kisiye ait kodlara da ulaşabilirsiniz. limit 400 arkadas ama hediye açma ve gönderme limitleri çok daha düşük. 30 açış olmuştu sanırım en son yanlış hatırlamıyorsam. hediyeler de pokestoplardan düşer ve friends kısmından hediye atmanız/açmanız lazım.
  günde bir kişinin açması aynı ilerlemeyi sağlar. günlük 1 etkileşim güzeldir. neden? çünkü en kısa zamanda xp bonusu almak için gün kaybetmeseniz iyi olur.
  4 seviye var.
  ilk seviyede 1.000 xp
  7 günlük etkileşimde 10.000 xp
  30 günlük etkileşimde 50.000 xp
  90 günlük etkileşimde 100.000 xp
  kazanir her iki kişi de. burada önemli nokta son gifti son etkileşimi kimin yaptığıdır. 30. 90. günler yani. iki kişinin haberli olması durumunda iki kişi de etkileşim öncesi lucky egg kullanırsa 2 kat xp alabilir. habersizce açan taraf 2 kat alırken diğeri ağlayabilir. yabancılarla iletişim sıkıntı olsa da buradan eklediklerinize bari yazın açmadan ve ulaşmaya çalışın. bu işin nezaketli tarafı böyle yapar. size kalmış elbette.
  kodlar için, tık

  takas islemini arkadaşınızla yanyanayken yapabilirsiniz. takasın maliyeti stardust. burada pek çok etken var. bunun için tablo paylaşacağım. pokemonun türüne, pokemonun sizde kayıtlı olup olmamasına ve arkadaşlık seviyenize göre değişir. tabloya ve diğer bilgilere linkten ulaşabilirsiniz.
  https://pokemongohub.net/…eeded-now-more-than-ever/

  coins nasıl kazanılır?
  gym limitiniz 20 en fazla 20 tane gyme pokemon bırakabilirsiniz. bir pokemon gymde 8 saat 20 dakika ve üzerinde kaldıktan sonra biri yenip düşürürse, düşen gün için 50 coins alabilirsiniz. bu günlük max coins. fazlası yok. 20 gymde pokemon var ama 2 aydır kimse indirmedi diyelim, 2 ay coins kazanamazsınız. 2 ayın sonunda biri hepsini indirirse 50 coins kazanırsınız. her 10 dakika için 1 coins veriyor 8 saatte inerse 48 coins gelir yani. önemli olan çok gyme sahip olmanız değil, 1 tane de olsa günlük 8 saat 20 dk üzerinde kalan bir pokemonun yenilip düşmesi lazım. o yüzden her gym benim olmalı felsefesi eskide kaldı. yan hesabı farklı renk açıp kendiniz günlük coins döndürebilirsiniz. etrafınızda başka oynayan yoksa.
  tl karşılığı marketten almak da diğer seçenek.

  bu rocket takımları da ne?
  rocket balonları gece yarısı, 06, 12 ve 18de olmak uzere 4 kez gelir. saat 16'da girsen 12'nin balonu gelir o konuda sıkıntı yok.
  bir de pokestoplarda siyahlikla kendini belli eder. bu stop ele geçirilmiştir. oradaki grunt ile savaşarak ödül pokemonu yakalayabilirsiniz. bu shadow pokemondur. purify edip kötülükten arindirabilirsiniz oyun tarzınıza ve amacınıza bağlı olarak shadow da tutabilirsiniz elinizde. mesela pvpde swampert shadow olarak tercih edilirken sableye prufied tercih edilebilir. bunları pvp sayfalarında gezip ilginiz varsa öğrenirsiniz.
  rocket takımını yenince size 1 adet mysterious component adında parça verir, 6 tane topladığınız zaman bunlar birleşir ve rocket radar oluşturur. radara tıklayıp liderleri haritada görebilirsiniz.

  sierra, cliff ve arlo. bunların pokemonları da dönemlik değişir ve shiny gelme ihtimali var. güncel link bırakacağım. ve boss meşhur giovanni. bu amcamız da özel etkinlikle gelir ayda bir genelde, görevleri yapınca siyah bir radar verir onu bulmak için. fake atabilir ama grunt çıkarsa diğer noktaya gitmeniz gerekecek. bu amcamızı yenince de shadow legendary alacaksınız. o ay kim varsa ödülde.
  giovanni
  sierra
  cliff
  arlo

  jessie ve james meowth balonu ile bazı dönemler gelir. etkinlik duyurulur.

  gruntlar için link

  bu gruntlarda hangi tür geleceğini anlamak için yöntem var o da grunt'ın söylediği sözler.
  örneğin, don’t tangle with us! yazarsa çimen tip pokemon gelecektir. ateş seçip hızlıca yenebiliriz. linkte hepsi mevcut.

  shadow pokemonu purify etmek her zaman tercih edilmez demiştik. ama diyelim ki ettiniz ne oluyor?
  hava boostu varsa 13 level yakalarsınız. shadow pokemonun statları 9 10 11 olsa purify sonrasında her stat +2 değer alır (max 15)
  yani 13 level shadow 9 10 11
  purify sonrasında 25 level 11 12 13 statlarına sahip olur. level 13ten 25e çıkar.
  yanılmıyorsam hava boostu yokken 8 level yakalanır purify sonrası 15e çıkar. yine her stat +2 değer alır.

  etkinliklere gelelim. şimdi bu etkinlikler oyun içinde news bölümünden görülebilir. direkt link de vereyim. buradan tüm etkinliklerin detaylarına falan ulaşabilirsiniz. oyun içi de buraya yönlendiriyor detaylar için.
  oyunda o gün aktif olan etkinlik ve bonuslarla alakalı detaylar için de oyunda haritadayken sağ alttaki dürbünle tıklayıp soldaki today kısmına geçin. bitiş tarihini ve diğer detayları görebilirsiniz.
  günde en az bir görev yaparak damga kazanır ve 7. gün o aya özel bir pokemonla karşılaşırsınız. ve bir de ödül verir 20 ultra ball, unova stone vb.
  field research kısmındaki görevler ve ödüller aylık değişir. aktif görev ve ödülleri için tıklayın.

  7 gün üstüste pokemon yakalarsaniz o günün ilk pokemonunu yakaladığınızda bonus xp ve stardust kazanırsınız. 7 gün üstüste pokestop/gym çevirirseniz 7. gün evolotion item dahil pek çok item düşer. her gün bir kez girip yakalama ve spin önemli.

  etkinliklere dönelim.
  en önemlisi yılda bir kez olan festivallerdir. bir kaç yıldır global yapılıyor. ucuzladı şansımıza. bilet alanlara özel pokemonlar verir. biletsiz de keyiflidir ama tam sürüm iyidir bu konuda. bilet de 35 tlye düşmüşken alınır. bu festivalin detayları. 17-18 temmuz 10-18 saatleri arası.
  https://leekduck.com/…mon-go-fest-2021-day-1-catch/
  https://leekduck.com/…emon-go-fest-2021-day-2-raid/

  community day: ayda bir olur. seçilen pokemon belirtilen gün ve saatte doğada olur. o an doğadaki hemen hemen her pokemon odur. %90 falandı sanırım oran. ve shiny çıkma şansı çok ama çok artar. o etkinliğe özel atak verir bu atağı etkinlik sonrasında elde etmek elite tm dışında imkansız. o yüzden evrimi o gün yapmalısınız. etkinlik 11-17. özel ataklı evrim için ekstra 1 ya da 2 saat verir. detaylardan bakarsınız ama ilk saat içinde yapın garanti olsun. bu saatler arası ekstra bonuslar da olur ama değişkendir. 3x xp ya da 3x stardust vb

  spotlight hour: belirtilen pokemon her salı 18-19 arası yoğun olarak cikar ama shiny şansı artmaz. özel bonus olur.

  raid hour: her çarşamba 18-19 arası o dönemin aktif legendary pokemonu raidlerde olur. o sırada başka raid olmayan her gymde legendary raid olur.

  yine dönem dönem özel etkinlikler olur. seçtikleri pokemonlar fazla cikar ve yeni shiny ekleyebilirler. örneğin en yakını için tık

  tüm bu eventler önceden duyurulur. oyun içinden yukarıdaki siteden ve buradan takip edebilirsiniz.

  special research vereceğim linkten bütün görevlere ulaşabilirsiniz. adım adım ne lazım ödül ne vs için bakabilirsiniz. level ilerledikçe ve öncekileri yaptıkça yenileri açılır. (ticketed yazanlar hariç)

  level gereksinimleri ve ödülleri için link
  40 level kadar xp ile ilerlenirken 40 level üstünde ekstra görevler isteyecek. toplam 50 level var.
  pokemon power up yapma işini 30 level sonrası yapmanızı tavsiye ederim. önünüze çıkan her pokemonu yakalayın ve excellent en kötü great atmaya çalışın topları.

  bahsetmediğim ne kaldı diye düşünüyorum.*
  coinslerle item çantasını ve pokemon depolama alanını artırabilirsiniz. yetmiyor 3'er bin olsa da yetmiyor bir yerden sonra...

  pvp için yararlı siteler bırakayım,
  https://pvpoke.com/
  https://www.stadiumgaming.gg/rank-checker
  2. siteden pvp için liglere göre ideal iv'leri öğrenebilirsiniz.

  pvp dedik azıcık bahsedeyim derine inmeden çünkü derya deniz.
  3 ana başlık var. great, ultra ve master.
  sırayla, maksimum cp 1500, 2500 ve sınırsız.
  premier cup kısmından girerseniz legendary mythical pokemon yasaklıdır. masterda 50 level geldikten sonra 2 kısma ayrıldı. classic max 40 level. master düz olan da 50 level de kullanılabilir. dönem dönem kanto cup, remix cup vs belirli kısıtlamalara eğlenceli hale gelir. sezon başlıklarına bakabilirsiniz. her lig her zaman aktif değil zamanı sırası var. leekduckta o da var event kısmından ulaşılabilir.

  oyunda hava durumu olayı var. örneğin hava yağmurluysa böcek, elektrik ve su tipi biraz daha fazla cikar ve level boostu alır. yani normalde doğada 30 levele kadar pokemon bulunurken yağmurlu havada 35 level yağmur boostu alan tipte pokemon bulabilirsiniz. saldirilarda da ufak bi artış olur. bunun tam listesi için de buradan

  mega evolve için mega energy toplamaniz lazım. pokestoplardan düşen görevlerle ya da mega raide girerek o pokemonun mega enerjisini kazanabilirsiniz. kimisi 100 kimisi 200 ister ilkinde sonrası 20 ve 40 olması lazım. her mega oyuna gelmedi zamanla yavaş yavaş geliyor. mega evolve pokemon aynı tipteki diğer pokemonlara ekstra güç verir raidde. bu mega evolve geri sayar süre sonunda pokemon eski haline döner. bu süre 8 saat. bonus vs olabiliyor bazı zamanlarda.

  uzaktan raid yapmak istiyorum ama davet atan yok derseniz poke raid isminde bir app var onu kullanabilirsiniz.

  adventure sync ile oyun kapalı olsa bile yumurta kırabilirsiniz. google fit indirip baglamaniz lazım.

  ayrıca pokemon home uygulamasını indirip oraya 1 pokemon gönderirseniz size mystery box verir ve incense süresi ve mantığıyla yanınıza sadece meltan isimli pokemonu çeker. 400 şeker ile evrim geçirip melmetal olur ve güçlü bir mythical pokemondur. kutuyu açtıktan sonra sayaç gelir, süre sonunda tekrar pokemon gönderip kutuyu yenilersiniz. meltan diğer mythical pokemonların aksine takas da edilebilir.

  pokemonlar evrim için 25-400 arası candy talep eder pokemona göre değişir. bazı pokemonlar ekstra şeyler ister. milotic için 100 candy ve buddy yapıp toplamda 20 km yürümelisiniz mesela. bu gereksinimler evolve kısmında yazar aşağı oka tiklar ekstra varsa görürsünüz. çok bi pokemonda yok bu tarz ama olanları görünce anlarsınız zaten.

  yeni başlayan arkadaşlar 38 levele geldiğinizde mesaj atın pokestop ekleme talepleriyle alakalı edit gireyim, yolunuz uzun ben de yoruldum şimdi *

  hile konularına girmiyorum, karşı değilim öcü olarak bakmıyorum ama artık ihtiyaç olmaktan çıktı. köylerde bile onlarca gym pokestop eklendi. yine de ihtiyacı olan bir şekilde ulaşır bilgiye. hatta özelden anlatırım android için. ama oyundan zevk alamazsınız bunu bilin...

  oyun, topluluk oyunu. çevrenizdeki insanlara saygıyla oynamaya çalışın ve tanışıp kaynaşma yolu arayın. hali hazırda kemik kitlede çok güzel dostluklar kuruldu. siz de bir parçası olabilirsiniz. kendi yerel gruplarınızı kurup heyecanla oynayabilirsiniz. pandemi içine sıçsa da remote passlar ile hala uzaktan da olsa birlikte raid yapıyoruz. güzel dostluklar kurmanız dileğiyle, iyi oyunlar.

  gotta catch ’em all!

  ilk edit geldi: remote raidler için linkteki uygulamayı öneren ainothia 'ya teşekkürler.

  purify editi: rocket takımı kısmının sonuna shadow ve purify pokemonlarla alakalı bir not ekledim.

  bir de arkadaşlık seviyesi atlanmasina kaç gün kaldığını anlamak için ilgili arkadaşınızın avatar kısmına girin sol üstteki kalplere tıklayarak her kalbi doldurmak için kaç gün kaldığını görebilirsiniz.
2254 entry daha
hesabın var mı? giriş yap