şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
4094 entry daha
  • almanya'yı eleştirenleri eleştirirken ona buna siktir çekenleri gördükçe diyorum ki, iyi lan daha henüz insanlıktan çıkmamışım.

    almanya'yı başka nezih memleketlere tercih ederek gelmiş biri olarak buradaki "plug and play" hayatı beğeniyorum. yine de tırt birçok yanı var ve bunların başında sosyal ilişkiler geliyor. insanı "ihtiyaç ve fayda" olarak gören entegre asimileler de doğrusunu bu olduğunu düşünüyor. yazık, hayatlarında gerçek bir sosyal ilişki kuramamışlar galiba. etinden sütünden faydalanın, sosyal statünüz dahil olanı olduğu gibi kabul edip kendi mikro çevrenizi oluşturmaya bakın derim. sonra göreceksiniz almanlar sizinle aynı ortamda olmak için can atarlar. muhakkak hepsi değil ama insanın "ihtiyaç ve fayda" dan ibaret olmadığını bilenler.

    örnek: geçen hafta annesi vefat eden alman mesai arkadaşım haberi 15 senedir beraber çalıştığı diğer almanlara değil, 3 senedir tanıdığı bana veriyor. niye? çünkü adam aile hayatımızı, insan sevgimizi, empati yapabilme yetimizi biliyor. almana söylese "das ist scheiße" duyacak, bize söyleyince, uzatmayalım, insani bir şeyler duyuyor.

    milleti gömmeyin birader, ona buna siktir çekmeyin. ıki kelime mantıklı bir şey söylüyorsunuz, onun arkasına sığınıp boşlukları saçmalıklarla doldurmaya yeltenmeyin.
146 entry daha