şükela:  tümü | bugün
170 entry daha
  • kariyerindeki kırılma tercihini yapmış oyuncudur. bu şu demek değil, kariyeri baş aşağı gider, yok olur, erir biter falan demek istemedim yanlış anlaşılmasın. burada olay sertaç'ın oyuna verebildikleriyle efes'in oyun sisteminin inanılmaz uyumlu olması. sertaç 3 sene önce geldiğinde yerel ligde süre alsın, kadroya derinlik katsın diye alındı, kimse kendini kandırmasın; bu seviyeye çıkmasını ne sertaç'ın kendisi ne de ergin hoca beklerdi. euroleague'de de 12. adam konumundaydı. ne zaman dunston ve pleiss farklı dönemlerde uzun süreli sakatlıklar yaşamaya başladı, biraz da marketin darlığından olsa gerek sertaç'a süre gelmeye başladı ve hakkını vermek lazım çok iyi kullandı bu süreleri.

    burada psikoloji biliminden de faydalanmak lazım, sertaç euroleague özelinde sıfır beklentiyle sahada atılan bir isimdi, hatta 1-2 dakika içinde 3 arka arkaya faul yapar kenara gelir gözüyle izledik çoğu zaman. ancak adım adım üstüne koyarak müthiş bir yetenek havuzu gösterdi. size olarak oldukça geniş bir isim, bu rebound'da pozisyon almasını kolaylaştırdı ve oradan zaten kendisine birçok artı yazdırdı, akabinde takım düzeninin alan açmak üzerine olmasından faydalanıp kısaların üzerine pick and roll hücumlardan sonra gelen double team'lerden de faydalanıp boş adam olarak ceza şutlarını çok yüzdeli kullandı. bu sene ise ciddi manada savunmada ayağını zamanında çekmeyi, savunma timing'ini ayarlamayı öğrendi. tüm bunlar şunu gösteriyor ki sertaç öğrenmeye çok açık bir isim, bu bile saygıyı oldukça hak ediyor.

    barcelona tercihine gelince, uygun takım mı açıkçası bilemedim. uzun havuzu dar milano tipli bir takım olsaydı anlayabilirdim ancak barcelona hem o bölgede oldukça geniş bir rotasyona sahip hem de sistemleri pek sertaç'ın yetenek havuzuna uygun bir sistem değil. mesela takım arkadaşı pleiss sırtına itebileceği bir uzun aldığında oldukça iyi bir low post oyuncusu, dunston ise kaya gibi sağlam ve dar alanda çevik ellere ayaklara sahip bir uzun. sertaç ise görece olarak hantal, kötü sayılabilecek low post oyuncusu ve 2.13 boyuyla orantılı size'ına rağmen pek itiş kakışı sevmeyen bir isim. yani sertaç'ın en verimli olduğu düzen efes sistemiydi ki zaten tüm kariyerinde burada parladı. barcelona'nın bu sistemi oynayabilmesi için tüm kısalarını değiştirmesi lazım, bu mümkün olmadığı için de bu seneye benzer bir sistemle sahada olacaklar. o noktada davies tipli sırtı dönük oyunda rakibini tüketen bir canavara gitseler ki tarchevski söylentisi bu tiplemeye uygundu aslında, çok daha faydalı bir transfer olabilirdi. sertaç'ı özellikle izleyeceğim önümüzdeki sene ancak korkarım ki etkisi ancak hüseyin beşok'un maccabi forması giyerken yaptığı etki kadar olacak. umarım yanılan ben olurum.
65 entry daha
hesabın var mı? giriş yap