şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • genellikle bir dizi rakam, harf ya da kelimelerin (zaman zaman fonetik alfabe kullanılarak) yayınlandığı, kaynağı belirsiz, uygun şartlar altında tüm dünyaya yayın yapabilen kısa dalga radyo istasyonlarına "number station (rakam istasyonları)" adı veriliyor.

  sesler genellikle mekanik olarak üretiliyor. mesajlarda dil yelpazesi oldukça geniş ve kullanılan sesler genellikle kadın sesleri olmakla beraber, ara ara erkek ve çocuk sesleri de kullanılıyor.

  yayınların, hükümetlerin gizli ajanları, casusları ile iletişim kurmak için kullanıldığını, ufolardan ya da uzay gemilerinden gönderilen sinyaller, kodlanmış at yarışı sonuçları ya da uyuşturucu kaçakçılarının haberleşme sistemi olduklarını savunan varsayımlar ortaya atılmış fakat hala ne için kullanıldıkları sorusuna, doğruluğundan emin olunabilecek bir cevap bulunamamış. deliller, popüler varsayımlardan biri olan; "yayınların hükümet ajanları tarafından, casuslara mesaj yollamak için kullanılan bir iletişim yöntemi" olduğu varsayımını destekler nitelikte. bu varsayıma göre sözkonusu mesajlar, düşmanların şifreleri çözmesini nerede ise imkansız kılan ve çok güvenli bir şifreleme sistemi olarak kabul edilen one-time pad (otp) yöntemi ile şifrelenmiş.

  (bkz: one time pad)
  (bkz: bir kerelik bloknot)
  (bkz: vernam cipher)

  (kaynak: http://www.hafif.org/…ri-esrarengiz-radyo-yayinlari)
8 entry daha