şükela:  tümü | bugün
 • rekabet koşullarını sağlamaması, tekerrüre girmesi, objektif değerlendirilmesinin zor olması ya da atletik özellikler taşımaması sebebiyle olimpiyatlarda olmaması gereken sporlardır.

  1- yüzmedeki kelebek, kurbağalama, sırtüstü, karışık gibi stillerle ayrı ayrı yapılan yarışlar. serbest yüzme yeterli. çok lazımsa karışığı da tutun. ama 17 tane yarış nedir? zaten birini kazanan diğerinde de dereceye giriyor. mesela michael phelps büyük yüzücü tamam da 28 olimpiyat madalyası nedir? naim süleymanoğlu gibi başka bir efsane halter tarihini baştan yazıp 3 madalya alırken bu bir haksızlıktır. ona da o zaman silkmeye ayrı, koparmaya ayrı, toplama ayrı madalya verilseydi. böyle böyle her sporda madalya enflasyonu oluşurdu ve bir değeri kalmazdı.

  2- bisiklet yarışları. tabiki bisiklet yarışı olimpiyatlarda olmalıdır. ama şuanki yarışmalar aşırı saçma. kısa bir elipsin etrafında dönüp durma, bmx parkurunda atlayıp zıplama vs. saçma sapan yarışlar var. koy bisikletlileri motogp pistleri gibi bir yarış pistine yarışsınlar. çok lazımsa dağ parkuru da olsun. ama gerisi saçma.

  3- ritmik jimnastik ve senkronize yüzme. bunlar spor bile değil. dans gösterisinin olimpiyatlarda ne işi olur? zaten sadece kadınların yarışmasından belli spor olmadığı. farklı olsa da gereksizlik kategorisinden bunlara senkronize atlamayı da ekleyebiliriz.

  4- binicilik. bu da tıpkı bisiklet gibi garip yarışmalara sahip. mesela at terbiyesi diye bir yarışması var. at ayağını kaldırıyor puan alıyorsun falan. olimpiyatla bağdaşmayan işler. olması gereken bir tane hipodrom yarışı bir tane de engelli parkur yarışıdır.

  5- karate ve boks. bunlar da olimpiyata uygun değil. normalde bunlar şiddet kullanarak rakibin 'işini bitirme' hedeflidir. bir boksör ufak tefek dayak yiyerek rakibi yorup sağlam bir sol kroşe ile rakibi nakavt edebilir. ama olimpiyatlarda tam tersine hafif ve seri dokunduran puanları kazanıyor. karatede durum daha da saçma. rakibi dövmeye dayalı bir uzakdoğu sporu. olimpiyatlarda ise hafif şekilde vurmalı falan yapılacakmış. hatta bir de solosu olacak. ne alaka? çok istiyorsan aslına uygun şekilde bunları koy. tüm rakiplerini dövüp sağ çıkan madalyasını alsın. solo karate ne ak?

  bu saçmalıkların yerine milyonlarca seveni olan kriket, futsal/salon futbolu, bowling, bilardo ve petanque gibi sporlar konulabilir.
9 entry daha