şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1631 entry daha
 • manga finali ağır spoiler (139.5 üzerine)
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  mikasa eren'i sevdi ve onu her daim sevecek. eren'in yeri doldurulamaz. attack on titan serisinin kurgusu savaş, politika ve eren-mikasa ilişkisi etrafında dönüyor. bu serinin ana hikayesi mikasa'nın kiminle evlendiği ya da çocukları değil. umarım bunda hemfikiriz.

  madalyonun diğer yüzü:

  hayat sabit kalmıyor, insan ilişkilerindeki dinamik de.

  mikasa'nın birkaç yıl sonra, ana kurgudan bağımsız olarak, savaş sonrasında sakin bir hayatta bir erkekle yakınlaşması imkansız değil. yakınlaştığı kişi de bariz bir şekilde yıllardır tanıdığı ve beraber aynı dava uğruna savaştığı, ona karşı hisleri olduğu halde ondan hep uzak durmaya çalışan jean'den başkası değil, sevgili arkadaşlar. sıkı bir erenmika sever olarak bunu söylüyorum. kabullenmek üzücü ama seri bittikten, perde kapandıktan sonra çok da zor değil.

  eğer mikasa favorinizse onu az çok tanımışsınızdır. ay yaşım geldi, hadi çoluk çocuğa karışayım diye strateji kasacak türden biri değil. eğer o, jean'le bir beraberlik yaşamak istemişse bunu ona kimse zorlamamıştır. belki hayatta yeni insanlara şans vermeliyim, eren de bunu isterdi diye düşündü. neticede jean'a karşı duygusal bir şeyler hissetmiştir diye düşünüyorum. mikasa hisleriyle hareket eden bir insan. hisleri olmadığı biriyle evlenmezdi.

  mikasa, historia gibi canını kurtarmak adına hamile kalmadı. benim varsayımım, normal barış ortamında bir kadın ve bir erkek nasıl yakınlaşırsa jean ve mikasa da öyle yakınlaştı işte. daha fazla diyalog ve daha fazla birlikte zaman geçirmek gibi somut şeylerden bahsediyorum. birlikte yiyip içmekten bahsediyorum. jean onu bir yerlere davet etmiştir. her çift gibi ilk öpüşmeleri. buradaki sihir sıradanlık. mikasa bir genç kadın. jean de genç adam. budur. (bkz: date)

  yok aslında yanındaki armin'miş de... (armin'in üç senede 1.76 boylu mikasa'dan en az 10 santim daha uzun olacak şekilde boy atacağını sanmıyorum. mikasa'dan uzun iki erkek var. biri eren, biri jean. o adam da arkadan tıpatıp jean. sakalı bile aynı biçim.)

  https://www.hizliresim.com/k8xbtlk

  yok o bebek evlatlıkmış da...(aman seggs falan olmasın, söz konusu mikasa'nın kızlık zarı)

  tamam o adam jean olabilir de o çocuk biyolojik çocukları değil. evlendiler ama eren'e ayıp olmasın diye sevişmediler. (sadece gülüyorum.)

  mikasa'nın kolunda sargı var. (mikasa hiçbir zaman o dövmeyle ulu orta dolaşmak istemedi zaten)

  bu tür akıl yürütmelerle bazı eren mikasa severler, eren historia'yı gizlice sikti diyen o kaçıklardan farksız hale geldi. hani eren'in mikasa'ya ben senin neyinim demesine ipe sapa gelmeyen anlamlar yüklemek için reddit'te kıçlarını yırtıyorlardı. yaptıkları, bariz olanı inkar etmek için yaratıcılığın sınırlarını zorlamaktı.

  hem zaten mikasa nine olduğunda etrafını ona benzeyen torunlarla sarılı gördük. en son paneldeki çocuk da açık ve net mikasa'nın soyundan geliyor. evet arkadaşlar, mikasa jean'le seks yaptı. mikasa'yı edilgen bir obje, zavallı bir mağdur olarak görmek hiç hoşuma gitmiyor. her şey gönül rızasıyla oldu diyelim. eren'in yeri doldurulamaz ama mikasa eşini de sevdi. tıpkı kendi annesi babası öldükten sonra eren, carla ve grisha'yı sevmesi gibi. en iyi arkadaşı sasha'yı öldüren gabi'ye şefkat göstermesi gibi. ölenleri hiçbir zaman unutmadı. onlara olan sevgisi zerre kadar değişmedi ama yeni insanlar da sevmeye devam etti. jean'le hiç mi mutlu zamanları olmadı? hiç mi sarılmadı bunlar? hiç mi çoluk çocuk güle oynaya gezmeye gitmediler? jean ikinci tercih diye de birsey tutturmuşlar. bunu diyenler herhalde birinci tercihiyle evlendi, yani ilkokul ikinci sınıftaki aşklarıyla.

  bazen işler gerçekten de göründüğü gibidir. komplo teorilerine gerek yoktur. eğer bir kadın, kucağında bir bebek ve onun omzuna nazikçe elini uzatmış bir adam görürseniz bu kadın ölen sevgilisini özlemekle beraber kendine yeni bir hayat kurmuştur. yanındaki adam da... bir düşünelim.

  arkası dönük o kadın figürünü görünce nasıl ki hemen mikasa bu diyorsak o adamı da yazar, ahan da jean'le evlenmiş dememiz için çizdi.

  armin: yakında başka birisini severse hiç şaşırmam.

  eren neden en sonunda bu söze patladı sanıyorsunuz? ismi lazım değil o adamın varlığının eren pekala farkındaydı da ondan. armin de. eren'in ketumluğunu ancak mikasa'nın jean ile evlenme ihtimalinden söz ederek bozdu armin.

  jean'in gemide heyecandan yerinde duramayıp saçıyla neden bu kadar uğraştığını sanıyorsunuz? az sonra kimi görecek? pieck'in dediği gibi: özel birisi için mi? yok tarih kitaplarında iyi görünmek istiyormuş, yersen.

  ya mikasa'nın uzun saçları? bu seride her saç farklı bir kişisel değişime ait. kısa saçlı, asker mikasa, uzun saçlı berduş eren, topuzlu yeagerist eren, 138. bölümde ıssız kulübede mikasa'yla dağlara kaçan eren...

  139. bölüm eren ve mikasa'nın sonsuz aşkını, mikasa ve jean için de yeni bir başlangıcı sembolize ediyor muhtemelen.

  hem zaten mikasa rastgele bir adamla evlenip de ona mı uzun uzun eren'i anlatacak, ya da onu eren'in mezarına götürecek, yoksa yanındaki adam da zaten eren'i iyi tanıyan biri mi?
  mikasa'nın bu konuda derdini kim dinler ki? onun ne yaşadığını ne anlar ki? hangi eş bunu yapar? sadece başından beri onları tanıyan, işin içinde olan bir kişi: jean.

  mikasa'nın evlendiği kişi jean değil de atıyorum marco da olabilirdi. mikasa ve marco'nun birkaç sahnesi, birbirlerine karşı kibar olduğu diyaloğu olurdu ve son sezonda da mikasa ile beraber savaşıp eren'i durdurma ekibinde yoldaş olurlardı. sonra da hoop bölüm 139.5/arkası dönük mikasa, marco ve bebek. aaa marco ile evlenmiş derdik. kısacası mikasa ekip arkadaşlarından biriyle yakınlaştı ve onunla evlendi. bu kişi de jean. jean'in duygularını zaten biliyoruz. mikasa açısından da dediğim gibi oldu. efsane bir aşk hikayesi değil. ama jean'i sevdi ve onunla evlenme kararı aldı. jean de reddedildiği halde yüzsüzlük yapacak cinsten birisi değil. eren'in yerini almaya çalışacak biri de değil. eren eren, jean de jean.

  seriyi ben yazmıyorum. ama büyük ihtimalle yazar bu şekilde düşündü.

  seriyi ben yazsam eren ve mikasa'ya mutlu son yazardım ve de laneti bitirirdim. eren, mikasa ve armin hiç ayrılmazdı.

  eleştirilecek bir husus da kadın karakterlerin ille de evlenerek mi hayatına devam etmesi gerektiği. dediğim gibi, ben yazmıyorum, hajime isayama adında bir adam yazıyor. jean ve mikasa'yı evlendirdi bu adam. 3 tane de çocuk yapmışlar.

  nasıl ki mutlu son evliliktedir mantığı ataerkil bir mantıksa, özgür ve bağımsız kadın ille de bekardır mantığı da feminist dayatması diye düşünüyorum. ataerkil ya da feminist dayatma. her türlü dayatma işte.

  benim sevdiğim mikasa, evli de olsa bekar da olsa güçlü ve bağımsız bir kadın. evlilik ondan bir şey eksiltmez, ki sevmese de evlenmez zaten.

  burukluğum şu iki nedenden: birincisi, eğer mikasa ve jean torun sahibi olduysa, armin ve diğerleri uzun bir ömür yaşadıysa bu eren'in her şeyden vazgeçip korkunç bir canavar olması sayesinde. onlara 100 yıllık barış ve huzur verebildi. eren'in acısı fena koydu. yazık oldu.

  ikincisi, madem mikasa ve jean'i sonunda evlendirecektin, biraz daha istikrarlı yazsaydın be hajime sensei. zorlama olduğunu düşünür tabi birçok kişi.

  neyse, mikasa ve jean'in yirmili yaşlarda yakınlaşıp evlendiğini, iyi birer eş ve ebeveynler olduğunu düşünelim.

  sen de savaş konulu shounen anime hakkında neler yazıyorsun demeyin, sosyal medyada ship savaşlarından başka bir şey yok. eren hayranları ve jean hayranları şu anda birbirinin gözünü oyuyor.
36 entry daha