şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • yaşanan hırsızlık olayları sıradan hale gelmiş ve kolluk kuvvetleri tarafından ne tedbir ne de çözüm üretilmektedir. günde defalarca yaşanan ve birçok kişinin başına gelen hırsızlık olayları için çözüm ne yazık ki kordona gitmemektir. belli ki ortada ciddi bir sektör oluşmuş, yazar arkadaşlardan gelen bilgilere göre çankaya'da çalıntı telefon pazarı bile kurulmaktadır.

  başınıza geldiyse ve henüz polise gitmediyseniz alacağınız karşılığı şimdiden yazayım ki şaşırmayın. telefonunuzu mu çaldırdınız? geçmiş olsun.

  üst edit:
  benzeri bir olay başına gelebilecek olanlar için yapılması gerekenler:
  1. öncelikle doğrudan operatörünüzü arayarak simkartınızı iptal ettirin.

  2. e-devlet üzerinden telefonunuzun imei bilgisi ile çalıntı ihbarında bulunun. imei bilgisine fatura veya telefonun kutusu aracılığıyla ulaşabilirsiniz. telefon android ise gmail üzerinden de ulaşmak mümkün.

  3. polis karakoluna gidip tutanak tutturabilirsiniz. burada normal şartlarda ilk yapılması gereken budur ama bunu seçimlik olarak ekledim çünkü bizim sürecimizin sonunda anladım ki hiçbir anlamı yokmuş.
  alt bir bilgi kordonun bir bölümü alsancak polis merkezinin bir bölümü de kantar polis merkezinin mıntıkası. arada bir metre de olsa doğru karakola gitmezseniz işlem yapılmıyor. sınırın gündoğdu olduğu bilgisi tarafımıza aktarıldı.
  polise gitmeden şunu kabullenin. siz onlar için mağdur ve yardımcı olunması gereken vatandaş değil iş yüküsünüz.

  4. hesaplarınızın bulunduğu bankaları arayarak hesaplarınızı bloke ettirin. telegram kullanıyorsanız web üzerinden bağlanarak mesajları silme imkanınız var. gmail üzerinden de telefonunuzdan çıkış yapabilirsiniz.

  5. (buradan sonra tamamen isteğe bağlı.) normal şartlarda bunu yapın yapmanız gerekiyor diyecektim fakat biz yaptık ve umudumuz hüsranla bitti. hırsızlar telefonu seri bir şekilde el değiştiriyor. buradan yardımcı olan bir yazar arkadaş sayesinde letgo üzerinden satışa çıkarttıklarını öğrendik. telefonunuz çalındıktan sonraki gün yüksek ihtimalle letgo, dolap, sahibinden ve diğer ikinci el satış sitelerinde izmir konumlu olarak satışa çıkabilecektir. bunu tespit edip polise ulaştırabilirseniz bir buluşma ayarlanıp telefona ulaşılabilme imkanı olabiliyor. bizim bu yola başvurup yaşadıklarımız ise şöyle:
  - letgodan ilgili ilanı bulduk ve doğrudan bunu polise ilettik. ilan üzerinden herhangi bir işlem yapılamayacağını. letgonun kullanıcı bilgisini vermeyeceğini söyleyip işlem yapılmadı.
  -bir polis memuru rica ile letgodan yazıp buluşma ayarlamaya çalıştı. ayarlayamadı.
  -biz letgo üzerinden buluşma ayarlayıp polise götürdük. polis fiili buluşma sonrasında hırsızı gözaltına aldı (sağ olsunlar.)
  -hırsızlar telefon imeisini değiştirmiş. bu yüzden imei eşleşmesi sağlanamadı. telefon elimizde, en küçük çiziğine kadar aynı ve eminiz fakat kanıtlamamız gerekiyormuş. elimizdeki telefonumuz imeisi değiştiği için hırsıza verildi ve tutanak tutulup salındı.

  bu süreçte emeği dokunan, uykusundan feragat edip bize yardımcı olmaya çalışan @bungo baggins @father spearl @bobmyler @dionysos583 @aborjinim e ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum.

  maalesef bir saat kadar önce kardeşimin de başına gelmiş olaydır. sigara isteme bahanesiyle gelip telefonu aldıkları gibi kaçmışlar. alsancak polis merkezi konuya sıradan ve ilgisiz bir dönüş sağlamış ve tutanak bile tutmamıştır. çalınan telefonun maddi değeri bir kenara içerdiği kişisel ve önemli bilgilerin pahası yoktur. bu konuda bir şekilde yardımcı olabilecek birileri olursa ulaşabilirse çok sevinirim
135 entry daha
hesabın var mı? giriş yap