şükela:  tümü | bugün
91 entry daha
 • ön bilgi: yaş 30, kadın, kronik herhangi bir rahatsızlık yok, sigara var, düzenli olmayan fakat sportif faaliyetlerle dolu bi yaşam tarzı.

  yaklaşık 10 ay evvel atlattım hastalığı. hastalık süresince tat-koku algısı o kadar yok olmuştu ki çiğ sarımsak çiğnesem tadını alamayacak durumdaydım.

  şimdi ise tat koku algısı normalden çok farklı ve ne yazık ki olumsuz anlamda bir farklılıktan bahsediyorum. birkaç örnek vermek gerekirse:

  - muz, çilek, şeftali başta olmak üzere birçok meyve aşırı aromatik geliyor. sanki parfüm sıkarken üstlerine sıçramış da öylece yiyormuşum gibi hissettiriyor. asla yiyemiyorum bu şekilde. hala 1 tam muzu tek seferde bitiremedim.

  - senelerdir kullandığım parfüm zehir gibi geliyor. mağaza mağaza gezdim denedim, bütün parfüm, deodorant, kolonya, şampuan vb gibi aslında kokusu gayet memnun eden şeyler tahammül edilemez acılık ve yoğunlukta. mecburen kullanıyorum bu tarz şeyleri ama benim için işkenceye dönmüş durumda.

  - soğan (pişmiş ya da çiğ) severek ve oldukça sık tükettiğim bir sebzeyken şu an midemi bulandırıyor. masada çiğ şekilde beklemesine tahammül bile edemiyorum. her yemeğin ilk adımı olan o soğan kavurma ortamlarında bulunamıyorum.

  - soğanla birlikte sarımsak, biber, yumurta, tavuk, sucuk, salam tüketemez olduğum şeylere dönüştüler. hiç tüketmiyor değilim, bunlar olmadan ne yiyebilirim ki? ama aşırı iştahlı bi yiyişim yok ve 10 ayın sonunda mantı yerken hala "bu hep böyle mi olacak" diye endişeleniyorum haliyle.

  - kahve içemiyorum. çok kötü yahu. sütlü türk kahvesi çok severek içtiğim bi çeşitti. çok tercih etmesem de ara ara ikisi bi aradalardan ya da dibek içerdim. şimdi özellikle ilk ikisini hiç, bayağı bayağı hiç tüketmiyorum çünkü tadı kokusu bi acayip ve nasıl tarif edebileceğimi de bilmiyorum. filtre kahve biraz daha normal, onu içiyorum sadece.

  - nefes alışverişlerimin hala normale dönmediğini hissediyorum.

  - salatalık da yine parfüm sıkılmış gibiydi yukarıda bahsettiğim meyve sebzeler gibi ama yaklaşık 1 aydır daha normal geliyor tadı. artık ben mi alıştım o garip tada yoksa son zamanlarda direkt bahçeden toplayıp yediğim için mi öyle bilemiyorum.

  başka hatırlayamadığım yiyecekler de var. hatta bi zaman sonra yiyecekleri "bakalım bunun tadı ne kadar değişmiş" diye tadiyorum hep.

  en kötüsü de; bunlar tespit edebildiklerim. mesela ter kokuyor muyum, emin olamıyorum. çok hassasım bu konuda ve bu beni aşırı rahatsız ediyor. 2 ayrı ürün kullanıyorum koltuk altı teri için fakat yine de aklımda hep "acaba" var. belki de bazı kokuları aşırı yoğun olduğunda alıyorumdur, belki bazı kokular çok da baskın değildir ama ben rahatsız oluyorumdur, belki kıyafetim temiz kokuyordur ya da ben yine de nolur nolmaz yıkayayımdır...
39 entry daha

hesabın var mı? giriş yap