şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
34531 entry daha
 • efsanevi cimrilik hikâyeleri'ne salvador dali'den bir örnek;

  malum, rahmetli hem biraz pinti hem de şovu ve gösterişi seven biridir. mesela tutar bir restoranda arkadaşlarına yemek ısmarlarmış. yemek bitince "oğlum hesabı getir" diyerek önce masadakilere şovunu yapar sonra şöyle geriye doğru yaslanarak çek defterini çıkarırmış.

  hesap geldiğinde çeki doldururken masadakilerle "ya geçen meksika'daydım frida çok selam söyledi. he, iyi iyi... baya toparlamış. yatakta resim filan yapmaya başlamış" gibi ya da "kanka bıyıklarımı böyle uzatıp yukarı doğru jöleleyeyim diyorum, nasıl?" diye yalandan bir sohbet açarmış.

  o sırada doldurmakta olduğu çekin arkasına bir şeyler karalarmış. bu karalamayı yaparken de restoran sahibinin ya da hesabı getiren garsonun izliyor olmasına iyice dikkat edermiş.

  sebep?

  çünkü kimsenin arkasında salvador dali'nin bir şeyler çizdiği bir çeki gidip bozdurmayacağını bilirmiş. zira o çek bir açık artırmada üstünde yazan meblağdan çok daha fazlasına satılıyormuş. dalı bey böyle böyle hayatı boyunca neredeyse hiç hesap ödemeden yiyip içmiş.

  adamın bir merkez bankası gibi istediği an değer yaratabilmesi hakikaten ufuk açıcı oldu benim için.

  https://www.jerrysartarama.com/…know-salvador-dali/

  https://theuijunkie.com/…r-dali-cheque-restaurants/

  bu arada, bu olayı gören dali'nin kankası pablo picasso'nun da "kanka çok iyiymiş ben de öyle yapayım" dediği ama utandığı için yapamadığı rivayet ediliyor ama kaynak bulamadım.
3423 entry daha
hesabın var mı? giriş yap