şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
165 entry daha
 • iyice fuat avni vakasına dönmüş kişilik.

  cypherpunk aleminde herkes bu projenin fikir babasının adam back olduğunu biliyordur.

  abd-ingiltere işbirliğiyle kurulan bir komisyonun fonlarıyla (bunun yüksek oranda blackrock company olduğu düşünülüyor) kendisinden bir ekip kurulması istendi. projenin abd'deki ayağı, hal finney' di. bu iki bilgisayar bilimcinin, enflasyona tamamıyla karşı, insanların birbiriyle şeffaf ve güvenilir bir şekilde para transferi yapabileceği bir sanal para birimi üretmesi gerekiyordu. tabii bu para birimi, fiat currency gibi istediğin kadar basılamayacaktı. hash gücü ile sirküle edilebilecekti. madencilerin burada kazancı, kazılan blok başına ödül verilmesiydi.

  2008'in sonlarında, toplamda "1" adet olan ve virgülden sonraki 8'inci basamağa kadar bölünebilen bir coin fikrini düşündüler. bu fikre basta isim koymadıkları için "project x" demişlerdi. ancak ne var ki kusurat ile uğraşma fikri verimsiz olacağından, belli bir algoritma ile 21 milyon adet kazilabilen bir kripto para fikrinde karar kıldılar.

  bu araştırma kodlandıktan sonra caltech labs'ta 2 hafta kadar 4 adet node ibm cpu ve hash cardlar ile tasarlandı. işleyişi harika görünüyordu. finney bu fikre "our golds" demişti. peer to peer electronic currency whitepaperını da yine bu dönemde adam back yazdı. kendi teknik makalesinde hashcash sisteminin nasıl çalıştığını anlatıp, kripto para prosesinde nasıl kullanılabileceğini tane tane anlattı. projeye önce "bitgolds" dediler fakat bunun sadece değer saklama aracı değil, payment yolu olduğunu düşündükleri için geçerli görmediler ve bitcoin olarak karar kıldılar.

  tek yapmaları gereken açtıkları bitcointalk forumunda bir nickname seçmekteydi. burada hal finney troll bir isim olması açısından, her sabah büfede gördüğü ve sürekli şakalaştığı komşusu satoshi dorian nakamoto'yu teklif etti. back, çok komik olacağını düşünmüştü. gizemliydi ayrıca... ve satoshin kullanıcı adını aldılar.

  ocak 2009'da genesis bloku kazıldı ve bundan 1 yıl boyunca caltech'te cpular açık kaldı. o meşhur wallet yine caltech'te cpu roomlarin birinde inaktif olarak duruyor. bir coin bile oynamadı.

  2010'un başında, kendi kendilerine henüz herhangi bir para etmiyorken btctalk forumundaki amatör madenciler bunu her yere tanıttılar. ilk bitcoinler paypal'da çok küçük centlere satıldı. ilk kullanıldığı alışveriş tartışmalı biraz. kimileri pizza diyor, kimileri wow oyununda bir cloak item'ını btc usulüyle sattılar diyorlar. bunun çok da önemi yok aslında.

  bugün geldiği yer inanılmaz. çıkış amacı peer-to-peer, elektronik ödeme usulüydü, dark web'te önceden vendorlar alışverişte kullanıyordu fakat şuan geldiğimiz noktada yüksek oranda borsalarda işlem görüyor.

  hal finney, ölmeden önce sürekli olarak satoshi nakamoto olduğunu reddetti. hakeza adam back de öyle. haklılardı da... çünkü bu bir fikirdi ve tıpkı kişiden, kurumdan bağımsız, merkeziyetsiz bir proje olduğu gibi, mucitlerinin de kimliklerinin bir önemi olmamalıydı. back'in 1997 yılındaki hascash sisteminin paperını görenler, btc ile hemen hemen aynı olduğunu bilirler zaten. sadece bilmeyenler için aktarayım dedim.
50 entry daha

hesabın var mı? giriş yap