şükela:  tümü | bugün
 • tema'nın yeniden yeşerteceğiz diyerek başlattığı kampanyadan toplanan bağışlar orman genel müdürlüğüne verilecekmiş.

  kafa radyo'daki ilgili ses kaydı

  s: sunucu - t: tema yönetim kurulu başkanı deniz ataç

  s: tema'nın şu anda yaptığı diğer fidan bağışları gibi olacak değil mi?
  t: evet, ama bunun şöyle bir farkı var. buradaki fon, orman genel müdürlüğünün ilgili bölge müdürlüğüne aktarılıyor. yani şu anda hangi bölgedeyse yangın, oraya aktarılıyor. normalde hatıra ormanlarında koordinata kadar veririz ve üç yıl izleriz, fakat burada ogm'nin insiyatifinde yanan alanlar. ama biz tabii ki alanı izliyoruz, genel bilgileri veriyoruz.

  yazarın yorumu: bu durum, halkın gözünde güvenilirliğini kaybeden devletin halkı bir anlamda dolandırmasıdır. üzücü olan tema'nın da buna alet olması, tema'ya olan güvenimiz suistimal ediliyor. yangını söndürmekten aciz ogm'nin gelen bağışları yeniden yeşillendirmeye harcayacağına inanan varsa unicornlara falan da inanıyordur.

  * bir rica: lütfen bu durumla ilgili olarak çevrenizi ve tanıdıklarınızı bilgilendirin. gerçekleri bilmeye herkesin hakkı var.

  ayrıca (bkz: orman yangınlarının sorumluları)

  ogm'ye aktarılan paraların ne için kullanılacağına güzel bir örnek:
  "orman yangınlarını gözetlemesi için orman genel müdürlüğünün envanterinde bulunan 1 jet uçağı ve 2 helikopter tarım ve orman bakanı bekir pakdemirli'nin makam aracı oldu." - kaynak

  bu da bir diğeri:
  bayii fiyatı 2 milyon tl ( = 200 bin fidan) olan 2021 model toyota land cruiser prado jeep’lerden orman genel müdürlüğü bölge müdürleri için 28 adet alındı. ( = 5.6 milyon fidan) kaynak

  editler:
  - stk editi: insanları stk'lardan soğutmaya çalıştığımı iddia edenler var. geçmişte tog, ahder gibi stk'larda aktif gönüllülük yaptım. şu anda da tegv'de aktif gönüllü eğitmenim. sizi stk'lardan soğutmak isteyecek son kişilerdenim. tepkim bir stk'nın devletin para toplama işine alet edilmesine.
  - yeşil editi: "bir yazarın mesajı hoşuma gitti paylaşmak istiyorum. unicornlara inanmıyorum fakat tema tarafından toplanan bağışlar ogm'ye aktarıldıktan sonra yüzde yüz yeşillendirilecektir, aksini düşünmek bile ülke gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu gösterir. hepsi balya balya yeşil dolarlara dönüşüp birilerinin cebine gitmezse ben de bir şey bilmiyorum." tabii yeşil var, yeşil var :))
  - gündem editi: başlığın sözlük tarafından gündemden düşürülmesi de ilginç bir deneyim oldu.
  -- tekrar gündeme çıktık, ilginç işler gerçekten.

  ek sorunsal 1:
  #126327135 - @max and mary
  "tema yönetim kurulu başkanı deniz ataç diyor ki ormanlık arazi yandığında kendiliğinden yenilenmeli, müdahale edilmemelidir. o zaman tema’ya soruyorum, “neden kaybedilen ormanları yeşertelim” diye kampanya yapıyorsunuz?
  kendi şirketim dahi tüm türkiye galeyana gelip para gönderdi. ve orman genel müdürlüğüne gitmesini geçtim, ormanın faydasına bir konu da yok. neden böyle bir şeye ön ayak oluyorsunuz?"

  ek sorunsal 2:
  #126340454 - @kirk karakterlik nick yazan yazar kisisi'nin tespiti:

  tema'nın fidan bedeli (13 tl):
  https://www.tema.org.tr/fidan-bagisi-sertifikasiz

  ogemvak* fidan bedeli (10 tl):
  https://bagis.ogemvak.org.tr/bagis/fidan-bagisi

  yazarın tespiti ve sorusu açık ve net:

  "bu şartlar altında, ogemvak'tan yüzde 30 pahalı bir tutara fidan satan tema'nın mal alıp yüzde 30 kârla satan tüccardan tam olarak ne farkı var? para zaten transfer ediliyorsa doğrudan ogemvak'a 13 fidan bağışlamak yerine tema'ya 10 fidan bağışı yapmanın mantığı nedir?"

  ** yeniden yeşerteceğiz kampanyasındaki 1 fidan bedeli 10tl, bu kampanyanın tema'nın diğer fidan bağışlarından farklı olduğunu tema yk başkanı belirtmişti.
  *ogemvak, yönetim kurulu ogm üyelerinden oluşan ogm'ye bağlı bir vakıf, ogm aslında.

  ek sorunsal 3:
  tema'daki fidan fiyatlama karmaşasıdır.
  ekran görüntüsünde de görülebileceği üzere tema fidan fiyatlaması şu şekilde:

  fidan birim bedeli | 13 tl
  basılı sertifika: 14,8 cm x 21 cm | 3 tl
  elektronik sertifika: pdf | 1 tl
  hem basılı hem elektronik sertifika: 3,50 tl

  elektronik sertifika bedeli 1tl ise, sertifikasız fidan bağışı neden (13tl) de elektronik sertifikalı fidan bağışı bir tarafta (10tl) diğer tarafta ise (14tl)?
356 entry daha