şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
34759 entry daha
 • ülkemizdeki yangınları tekbirlerle(!) söndürmeye çalıştığımız şu günlerde size global supertanker services tarafından geliştirilen dünya'nın en büyük yangın söndürme uçağı spirit of john muir'den bahsetmek isterim.

  boeing 747 model uçaktan dönüştürülen spirit of john muir, yaklaşık 19600 galon(74000 litre-74 ton) su veya yangın söndürme kimyasalları taşıyabilme kapasitesine sahip. büyüklüğü şöyle ifade edebilirim; türkiye'de yangında kullanılan helikopterden 7.5 kat, uçaktan ise 7 kat daha fazla su taşıyabiliyor.

  ismini amerika birleşik devletleri'ndeki doğanın korunmasının önemli savunucularından biri olarak da bilinen doğa bilimci, yazar john muir'den almıştır.

  abd menşeili global süpertanker, federal havacılık idaresi tarafından eylül 2016'da yangınla mücadele uçuşları için onaylandı.

  john muir, amerikan'ın herhangi bir yerine 3 saatte, dünya'nın herhangi bir yerine ise 20 saatten daha kısa sürede uçabilir.

  supertanker aralık 2010'da carmel dağı orman yangınıyla mücadele etmek için israil'e gönderildi. burada yangının sönmesinde çok büyük bir rol oynadı.
  9 haziran 2011'de abd'nin arizona eyaletinde o sırada yanmış ve kontrol altına alınmamış 607 mil kare (1.570 km 2 ) büyüklüğündeki çukur ateşi denilen yangını söndürmede kullanıldı.
  kasım 2016'da tekrar israil'deki yangını söndürmek için israil'e gönderildi.
  ocak 2017'de ise şili'nin başkenti santiago'daki büyük yangında kullanıldı.
  kasım 2018'de ise butte county'de çıkan yangını söndürmek için kuzey kaliforniya'ya uçtu.

  şimdi bu sıcaklarda içimizi ufak da olsa serinletecek videoları geçelim;

  video1
  video2
  video 3

  kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/747_supertanker
2725 entry daha

hesabın var mı? giriş yap