şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
167 entry daha
 • kimliği bilinmeyen bitcoin yaratıcısı. satoshi nakamoto'nun kimliği madenciliği yapılan ilk coinlerin hareket edeceği ana kadar da bir gizem olarak kalacaktır. ancak debe'ye girmiş adam back olması iddiasını özel olarak ele alırsak kanaatimce bu en düşük ihtimallerden biridir. çünkü felsefik olarak taban tabana zıt görüşler var ortada.

  satoshi, bitcoin whitepaper'ında blockchain ile geçmişi değiştirilemez bir dağınık veritabanı ile doğrulanan, aracısız, kişiden kişiye transfer edilen ve iş kanıtı ile üretilen bir elektronik para'dan bahseder. bu paranın üretimi için belirlediği iş kanıtı (proof of work) ise adam back'e referans vererek paylaştığı hashcash'tir.

  adam back ve ceo'luğunu yaptığı blockstream ise son yıllarını, aracısız p2p ödemelerin pahalanması için blok boyutunun baskılanması, pahalı transferlere çözüm olaraksa aracılar üzerinden transferi zorunlu kılan lightning network'ün geliştirilmesi ve uygulamasına adamıştır.

  bir taraf 2008 krizindeki kurtarma paketlerine dair tepkiyi ve gelecekte kullanılabilecek daha iyi bir paraya dair düşünceyi genesis blok'ta vurgularken diğer tarafın bu tarz düşüncelerle pek bir ilgisi yoktur.

  adam back de satoshi olduğunu iddia etmez bu arada. zaten satoshi olsaydı bitcoin'e dair blok boyutu tartışmaları alevlendiğinde blockstream ile tüm bu tartışmaların tarafıyken genesis bloğa ait kriptografik imzalı bir mesajı anonim olarak yayınlayıp her türlü kararsızlığı bitirebilirdi.

  bir de ben satoshiyim diye dolaşıp bitcoin whitepaper'ın patentini yıllar sonra almaya çalışan craig wright vakası var tabi.

  uzatmayalım satoshi genesis blok'a ait private key'e sahip kişidir. başka kimse değildir.
48 entry daha

hesabın var mı? giriş yap