şükela:  tümü | bugün
83 entry daha
 • bu garip ismin nereden geldiğini merak edenler olmuştur. esasında kesin bir açıklaması yok, bu konuda birden fazla teori var. ama 1800'lerde bu semtin böyle anılmaya başladığını ve günümüze de oralardan geldiğini biliyoruz.

  amerikan savaş kahramanı davy crockett'in 1835 tarihli bir sözünde geçiyor örneğin: "benim ülkemde bir irlandalıyla (bu bölgede o dönem daha çok irlandalıların yaşamasına vurgu yapıyor) tanıştığınızda birinci sınıf bir beyefendi bulursunuz ama bunlar vahşilerden beter; cehennemin mutfağını (hell's kitchen) temizlemek için çok kabalar."

  1881'de bir polis memuru seri cinayetleri araştırmak üzere bölgeye gittiğinde hudson nehri'nin doğusunda kalan bu mahalleyi hell's kitchen şeklinde isimlendiriyor ve peşine ekliyor "muhtemelen şehrin en pespaye ve kirli bölgesi."

  başka bir orijin hikayesi de ismin o dönemlerde meşhur bir alman restoranından geldiğini söylüyor.

  yaygın hikayelerden biri ise "hollandalı polis fred" lakaplı bir polis memurunun, batı 19. cadde yakınındaki 39. sokağı gözlerken yanındaki çaylak ortağı "bu yer cehennemin ta kendisi" sözüne karşılık "cehennem demek hafif kalır, burası cehennemin mutfağı" demesi şeklinde.

  hikayelere bakarsak semtin o dönemler yüksek suç oranı ve bakımsızlığı nedeniyle polisler arasında bu isimle yaygınlaşmış olabileceği ihtimali yüksek. semtin resmi adı ise 1959'da valilik tarafından kullanılmaya başlayan ve kaynağını oradaki dewitt clinton park'tan alan the clinton.
1 entry daha

hesabın var mı? giriş yap