şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
 • pek çok kişi yanlış yorumluyor. bütün araçları kapsamasa da gayet güzel bir gelişme. hükümet tarafından atılan bir geri adımdır bu. insanlar hali hazırda yüzde 50'lik ötv dilimine giren bir araç varken, aynı aracın fazladan birkaç donanıma veya dizel motora sahip olan versiyonuna yüzde 80 ötv ödemek istemediler veya ödeyemediler. bu yüzden büyük ihtimalle b ve c segment otomobillerin yüzde 80 ötv'li versiyonlarında satışlar azaldı. bu yüzden de böyle bir karar alındı. yani "almazsanız düşer" diyenler haklı çıkarken "bu ülkede hiçbir şeyin fiyatı düşmez" diyenler haksız çıktı gayet, boşuna inkar etmeyin.

  volkswagen'in fiyat listesinde vergisiz fiyatlara da yer veriliyor. orada manuel vitesli impression donanımlı golf'ün vergisiz fiyatının 135 bin tl olduğunu görebilirsiniz. bu araç türkiye'ye ilk geldiğinde yüzde 50 ötv diliminde yer alıyordu, ancak daha sonra vergisiz fiyatı 130 binin üzerine çıktığı için yüzde 80 ötv dilimine geçmişti, yani vergili fiyatı 230 bin'lerden 289 bin tl'ye çıkmıştı. bu düzenlemeyle birlikte bu aracın fiyatı tekrar 230 veya 240'lara düşmüş olacak. bu gayet indirimdir.

  toyota corolla ve toyota yaris'in dream paketli versiyonları da yakın zamanda yüzde 80'lik ötv dilimine girerek 280 bin tl civarına gelmişti. onların da fiyatı düşecektir aynı şekilde. hatta yaris'in fiyat artışıyla ilgili şöyle bir entry girmiştim. orada haksız çıktığım bir durum da var. "vergi artışında sırada vision donanımlı corolla var gibi görünüyor bu arada. otomatik viteslisi sınırda şu an." demiştim entrymde. bu düzenlemeden önce sınırdaydı bu araç ve bu düzenleme olmasa en baz donanımlı corolla bile yüzde 80 ötv dilimine girecekti bir noktada ve corolla da pek çok kişi için ulaşılamaz olacaktı. şimdi bir üst donanımının bile yüzde 50 ötv diliminde yer alma ihtimali var. (vw'nin aksine toyota vergisiz fiyatlara yer vermediği için net bir şey söyleyemiyorum.)

  he bu düzenleme yeterli mi, artık herkes kolayca araba alabilecek mi? hayır tabii. ama bu bir geri adımdır. o yüzden vatandaşa tavsiyem, yüzde 80 ötv diliminde yer alan otomobilleri almayın. akp'ye "ben sıradan bir otomobil için yüzde 80 ötv ödemeyeceğim" mesajını verin. bu mesaj verilebilmiş ki böyle bir düzenlemeye gitmişler. devamı da gelmeli. aslında yüzde 50'ye de karşı çıkmak lazım ama her şey sırayla tabii.

  (bkz: otomobillerin vergisiz fiyatları)
  (bkz: vergi performans açısından en makul araba)
291 entry daha

hesabın var mı? giriş yap