şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
4438 entry daha
 • breaking bad'in arka planına müthiş derinlik katan dizi.

  --- spoiler ---

  breaking bad'deki uçak sahnesi ve walt'ın jane'in ölümünü izlemesi sonucu bir kaç bölüm üst üste gösterdikleri pembe ayıya bağlanması

  --- spoiler ---

  yukarıdaki neden sonuç ilişkisinden yola çıkarak

  --- spoiler ---
  nacho varga'nın nasıl breaking bad'a yol açtığını ve yine vince gilligan'ın müthiş bir neden sonuç ilişkisi ile şaheser senaryo kurgusunu birleştirdiğini görebilirsiniz.

  nacho varga'nın hector'u devre dışı bırakmaya iten sebepler; babasının tehdit edilmesi. hector'u zehirlemesi sonucunda dea ve kaos'un hüküm sürmeye başlaması. burada kaos temsil eden heisenberg.

  4s1b'deki konuşma ile tescillenmiştir;

  juan bolsa ve gus fring hector ambulans ile götürüldükten sonra nacho ve diğer adamı depoya çeker ve konuşur. kısaca işlerin yürütülmesini istediklerini söyler ve bunları gönderir. sonrasında gus ile arasında şu diyalog geçer.

  juan bolsa: yaşlı piç hep sorun olmuştur, ama evini derli toplu tutmuştur. gustavo, ne düşünüyorsun.
  gus fring: birisi salamanca'lara karşı gelecektir. bu da savaş getirir. bu da kaos getirir. bu da dea'yı getirir.

  peki sonrasında ne oldu, hector devre dışı kaldı, lalo çıka geldi, aslında lalo da bir kaos ama küçük ölçekte. sonrasında henüz ne olduğunu bilmiyoruz ancak bb'de lalo yok, tuco var. salamanca'lar zayıf düşmüş. walter'ın ilk heisenberg'e dönüşümünü hatırlayalım. tuco'ya ofisinde karşı gelişi. s1e6 "this is no meth".
  sonra ne oluyor, heisenberg sahneye çıkıyor ve olağanüstü saflıkta meth'ler piyasaya sürülüyor. dea devreye giriyor.
  gustavo'nun ağzı ile kurgu ipliğini bize gösteriyor vince.

  better call saul harika bir dizi ama izledikçe heisenberg'in koca bir meth imparatorluğunu, kartel ağını ve pislikleri nasıl çökerttiğini görüyoruz. bunu kasti olarak yapmıyor. heisenberg kaos ve kaos'ta herkes zarar görür, kaos düzensizliktir. bu kaos'ta iyiler de zarar görüyor.
  hank. dea'in dahil olması ile hank bir son salamanca bükücü gibi hem ikizleri hem tuco'yu bitiriyor ama sonunda kendisi de bitiyor. garajda hatırlarsanız walt heisenberg'e dönüşüp, benimle uğraşmadan önce bir düşün demişti, uyarmıştı, kaosun kendisi ile uğraşılmaz hank :(

  mike'ın intikam duygusu ile girip de gelininin talebiyle çalışana dönüştüğü sistemde belki de mike'ın istediğini heisenberg gerçekleştiriyor. sistemi çökertiyor. heisenberg kendi ile birlikte herkesi çöplüğe süpürüyor. hatta yerine geçen todd ve ekibini bile geri dönerek bitiriyor. ne meth üreten kalıyor, ne bir lojistik ağ.

  geniş perspektiften baktığımızda nacho'nun seçimleri ve eylemleri breaking bad'i ve dolayısıyla kaosa çıkan kapıyı açıyor.

  --- spoiler ---

  edit: imla
2722 entry daha
hesabın var mı? giriş yap