şükela:  tümü | bugün
1028 entry daha
 • işte size norveç'e giden turistlerin uzun zahmetlerle görmek istedikleri bir yer:
  geiranger. ayrıca bakınız: geiranger fiyordu

  özelliği: buzulların kazdığı dik duvarlı kanalın buzul çağı sonunda deniz suyuyla dolması sonucu oluşan fjortlardan birinin en iç noktası, fjordun yarı yerinde bir noktada, yedi tane şelale yan yana, nerdeyse dimdik yamaçtan aşağı akıyor ('de syv søstre', yedi bacılar ve onlara karşı kıyıdan kur yapan erkek 'friarfossen'), denizin bittiği yerde rıhtımıyla ve turist dükkanlarıyla 230 nüfuslu çok küçük bir kasaba, arkaya doğru kıvrıla kıvrıla tırmanan yokuşuyla meşhur bir yol sizi sırtlara çıkarıp enfes panaromik manzaralar sunuyor, arkasına girilebilen bir şelale bile var. arkasındaki dağlık bölgede yaz kış erimeyen buzullar da uzak değil. kıyıdan seyir tepesi dalsnibba'ya koşu videosu

  şurada rıhtımdaki manzarayı 24 saat video olarak izleyebilirsiniz. yazın uzun günü ve kısa gecesi, kışın uzun gecesi ve kısa günü, fjordun dibinde ve sık yağmurlu havada güneş ışığının azlığı şaşırtabilir. turist mevsiminde oslo'dan daha fazla gemi turisti çeken (2017 de üçyüz bin turist, kasaba nüfusunun bin küsür katı) ana karanın ta içlerindeki bu daracık ama derin körfezde demirli büyük büyük cruise gemilerinin sayısı da şaşırtabilir.

  bu videodaki kasabanın ve rıhtımın haritadaki yeri tam olarak neresi derseniz takip edilecek link
  burada.

  burayı 1869 dan itibaren zengin ingilizlerin, ve istanbul'u iki kez ziyaret etmiş alman kaizeri ikinci vilhelm'nin 1899 yatlı tatil ziyaretleri gibi şeyler meşhur etmiş.
119 entry daha

hesabın var mı? giriş yap