şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
194 entry daha
 • yıllardır takip ettiğim, o parçası takılırken bu parçası geliştirilirken görüp heyecanlandığım olağan üstü teleskoptur.

  merak edenler için ufak ufak bişiler yazayım teleskopla ilgili;

  hani o gördüğünüz binlerce yıldız fotoğrafı var ya, onu 100 kat net ve yıldız sayısını fazla olarak hayal edin. yani daha önce odaklanmış bir yıldız kümesi fotoğrafında 1.000 tane yıldızı gözlemleyebiliyorsanız, şimdi kaba bir hesap ile 100.000 yıldızı göreceksiniz. ayrıca o eski teleskop ile gördüğünüz 1000 yıldız inanılmaz detaylı görünecek.

  güneş sisteminde ki her hangi bir gezegen, meteor, kuyruklu yıldız vb tüm nesneleri ve cisimleri, odaklandığında, mükemmel bir detay oranına kadar fotoğraflayabilecek. hatta yüksek teknolojisi sayesinde, video şeklinde kaydedebilecek.

  kızılötesi kamerası inanılmaz bir şey. üzerinde ki bilimsel aletler muhteşem. incelediği güneş sistemi dışında ki her hangi bir gezegenin üzerinde ki tüm elementleri tanımlayabiliyor. yani kaba bir mantıkla, proxima centauri'de ki bir gezegene odaklandığında, atıyorum, suyu var mı yok mu?, oksijen oranı nedir vs detaylı bir şekilde keşfedebilecek.

  son bir şey daha söyleyeyim, yine kaba bir şekilde anlatıyorum ki her okuyan anlayabilsin, o hani gördüğümüz "dünya benzeri gezegenler" haberleri var ya, işte onların gerçekten ne kadar benzer olduklarını çalışabilecek. şuana kadar 1000 tane u şekilde gezegen keşfedildiyse ve bunlardan 100 tanesi büyük ihtimalle yaşam barındırabilecek kapasitedeyse, bunların yaşam için gerekli koşullara sahip olup olmadığı büyük oranda tanımlanabilecek.

  hani kusura bakmayın böyle mal gibi yazmış olabilirim fakat gerçekten de dünya için keşif çağının doruk noktası olacak bu teleskop.

  şahsen dünya dışı yaşamın bulunacağını - ispatlanacağını bu teleskop ile birlikte bekliyorum.

  edit: bu arada teleskop biz amatör bir şekilde astronomi ile ilgilenen kişilerinde erişimine açılacak. yayınlayacağı milyonlarca görüntüye erişim hakkı alıp, kendi keşiflerimizi yapmamıza fırsat tanıyacak ki beni en çok heyecanlandıran şeylerin başında bu da geliyor elbette.
1844 entry daha
hesabın var mı? giriş yap