şükela:  tümü | bugün
90 entry daha
 • 30.03.2000 doğum tarihli, brezilyalı orta saha oyuncusu.

  hakkında genel düzeyde bilgi vererek giriş seviyesi bir analiz yapmak isterim.

  kendisi, zamanında atletico madrid forması da giymiş ve arda turan ile aynı soyunma odasını paylaşmış olan orta saha assunçao'nun oğlu. bizim yavru assunçao hem porto hem de atletico altyapılarında oynuyor; sonrasında serbest statüye geçip portekiz süper liginin famalicao takımına transfer oluyor. kimileri marcao transferiyle benzerlik kurmak adına bu takımı da chaves ayarında ve küme düşme hattı takımlarından saymış fakat bu benzetme tam olarak doğru değil. kendilerini karagümrük veya alanyaspor'a benzetebiliriz çünkü famalicao, bizim yavru assunçao'nun da ilk 11 oyuncusu olarak forma giymiş olduğu son iki sezonda sırasıyla altıncı ve dokuzuncu oldu.

  oyuncunun sahadaki özelliklerine geçelim;

  öncelikle bakınız. (bkz: jean michael seri)

  hızlıca fikir verebilmek adına seri ile benzerlikler taşıdığını söyleyebilirim. 19-20 sezonunun özellikle ikinci yarısında seri'nin oynadığı istasyon 6 numara oyununu daha 21 yaşında olmasına rağmen büyük bir olgunlukla icra etme özelliğine sahip bir çocuk. belki tarzı belki de yaşı gereği boşluklara hareketlenme ve pas alma konusunda seri'ye göre daha dinamik. terim'in takıntı haline getirdiği savunmadan pas ile çıkma (geriden oyun kurma) oyununa uygun bir profil.

  belirgin olumlu yönleri;

  - 21 yaşın çok üzerinde bir oyun görüşü var.
  - savunmadan topla çıkılması hususunda sorumluluk almaktan ve oyunu yönlendirmekten hiç çekinmiyor. bu niteliği henüz 19 yaşındayken çıktığı ve 4-0 kaybettikleri bir benfica maçında özellikle dikkatimi çekti. dolu tribünlere ya da karşısındaki takımın büyüklüğüne hiç aldırmadan son derece özgüvenli şekilde top isteyip güvenilir bir istasyon olabiliyor.
  - her ne kadar topla koşmayı değil topu koşturmayı seviyor olsa da hem topu almadan evvel hem de alıp verdikten sonra devamlı hareket halinde kalıyor.
  - oyunun yönünü değiştiren, hücumu kanatlara açan uzun toplar atabiliyor.
  - kendi yarı alanında top kaybetme yüzdesi düşük. çevre kontrolü ve hızlı düşünme kabiliyeti sayesinde topu öne aktarma konusunda güvenilirlik sunuyor.

  belirgin olumsuz yönleri;

  - ikili mücadele kazanma yüzdesi düşük. (20-21 sezonunun genelinde %38, 19-20 sezonunun genelinde %49)
  - boyu 1,78 olsa da (seri'den 10 cm daha uzun) genel fiziksel yapısı, alışılmış sert ve yıldırıcı 6 numara profilleri ile örtüşmüyor.
  - her ne kadar bu bir 6 numara için olumsuz sayılmamalı diyebilirsek de, sahanın üçüncü bölgesi ile pek işi olmuyor. melo ve lemina'nın zaman zaman gösterdiklerine benzer bir ön alan desteği sunmuyor. (galatasaray'ın hücumu düşünen oyununda bu durum değişebilir tabii.)

  galatasaray'daki durumu;

  mevcut oyuncuları ve 3 yerli oynatma zorunluluğunu da göz önünde bulundurursak orta sahadaki partnerlerinin cica ve berkan olması görüşündeyim. berkan'ın yerine morutan yahut feghouli oynadığında orta alanda direnç zafiyeti görülmesi çok muhtemel olur.

  bu oyuncu çok net bir 6 numara fakat sert, kesici ve yıldırıcı bir 6 numara profili değil. işleyen bir oyun yapısının tesis edilebilmesi çok mühim çünkü hem cica hem de assunçao bu yapının kıymetli parçaları olabilecek ama yapı olmadan değersiz görüntü çizebilecek olan oyuncular.

  görüntü itibarıyla çok sempatik bir arkadaş. başarılı olmasını ve kendisi gibi genç oyuncu yatırımlarının artmasını diliyorum.
106 entry daha
hesabın var mı? giriş yap