şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • doğu ve güneydoğu'da tandırların mevcut oldukları yerlere genellikle "tandır evi" denilirdi. tüplü ocakların ve somun ekmeklerinin artık köyler de bulunuyor olmasından dolayı tandır evleri artık sıradan bir mutfak olarak kullanılmakta ve tandırların üzerileri kapanmış yahut muhtelif eşyalarla doldurulmuş bir şelikde yok olmaya başlamış bir kültür durumuna gelmiştir.
    fakat bu tandır evleri zamanında birçok köy çocuğunun en güzel vakit geçirdiği yerlerden biriydi. özellikle killerden yürütülen patateslerin tandırdaki közün üzerinde kıvama geldiğini izlemek ve o lezzeti yaşamak, ekmeklerin kızarmış ve çıtırlarının ilk önce tadına bakmak ya da sıcacık köy ekmeğinin arasına tereyağı sürüp otlu peynir ufalamak ve yanında kaçak çayın demli kokusunu hissetmek yörenin çocuklarının olduğu gibi şahsım için de büyük bir keyifti(r).
    hele ki soğuk kış günlerinde dedelerimizle ayaklarımızı tandıra sokarak oturduğumuz tandır başı sohbetleri ve akabinde dinlediğimiz klamlar geleceğe anlatacak birer anı olarak hep hafızalarımızda yer etmektedir.
16 entry daha