195 entry daha
 • randevu almak imkansız değil, mesele şu, önceden randevusuz hastaneye hurra koşuyordu insanlar, sen de mhrs’de boş randevu buluyordun. artık randevusuz hasta bakılmıyor, o yüzden hastaneye hurra koşanlar da mhrs’den randevu aldığı için randevular hemen doluyor.

  peki artık neden sadece randevulu bakılıyor?

  * pandemi devam ettiği için hastane koridorlarında ve doktor odalarında bayram zamanı esenler otogarı havası yaşanmasın diye

  * mesela gitmeye çalıştığın cildiye hekimi bile pandemi polikliniğinde çalışıp covid servisinde nöbet tutmak zorunda kaldığı için

  * yıllarca doktorlar çok maaş alıyor diyenler mutlu olsun diye artık döner sermaye bile alamayan, kuşa dönen doktor maaşından dolayı özel hastanelere geçen hekimlerden dolayı

  * hasta ve hasta yakınından şiddet ve hakaret gören hekimler, pandemi dönemindeki ağır çalışma şartlarından dolayı yıpranan hekimler ve bu çalışma şartlarına tahammülü kalmayan hekimlerin 1 temmuz’da kalkan istifa ve emeklilik yasağından sonra patır patır istifa etmesi, emekli olması veya yurtdışına gitmesinden dolayı

  * randevu alıp gitmeye tenezzül etmeyen, buna rağmen randevusunu iptal de etmeyen sorumsuzlardan dolayı

  * son olarak da küçük bir etki de olsa hala yıllık izinlerin kullanıldığı dönemlerde olmamızdan dolayı

  bu arada randevu sistemiyle de hasta bakma sıklığı sanarsın saatte 1 hasta falan da ondan yer yok. öyle de değil. gayet 10 dk’da bir randevu veriliyor. yani aslında insan gibi bakılabilmek, derdini anlatıp tedavini alabilmek için minimum gerekli süre kadar. aslında olması gereken bu. bu da demek oluyor ki sağlık sistemimiz bozuk.

  * yeteri kadar uzman doktorumuz yok (ve patır patır yurtdışına kaçırıyoruz, gidenlere sktrn gidin diyenler mhrs’yi yenilemeye devam edebilir)
  * yeteri kadar sağlık tesisimiz yok
  * basamak sistemi yok/çalışmıyor. en basit şikayette uzman hekimden randevu almaya çalışıyoruz.

  işin en garip kısmı da yukarıdaki maddelere de bakarsanız burada en masum kesim doktorlar, hatta şu an canla başla sistemin ayakta kalması için çalışıyorlar ama vatandaşın hedefinde buna sebep olanlar değil doktorlar oluyor hep. garip bir milletiz.

  yani bunlar daha iyi günlerimiz.

  edit: aradan bir ay geçmiş. bir çok hastanede randevular 5dk’da 1’e düşürüldü. yani artık doktor sizin derdinizi dinlemek için 1dk ayırabilir en fazla. odaya girmeniz, doktorun anemnezi yazması, sistem çökmezse sisteme tanı girip ilaçları ekleyip reçete oluşturması da 4dk sürse en iyi ihtimalle, 1 dakikalık muayeneye(!) itiraz etmeyeceksiniz artık yapacak bir şey yok.

  bir ay önce birisi burada randevular 5dk’ya düşürülsün sorun çözülür diyordu. evet şimdi 5dk ve sorun devam ediyor? hani çözülecekti? olmaz olmaz olmaz, ister 1 dk’ya düşür yine olmaz. doktorların işi bırakmasını, yurtdışına gitmesini ya da özele geçmesini hızlandırırsın sadece.
1031 entry daha
hesabın var mı? giriş yap