şükela:  tümü | bugün
673 entry daha
 • eleştirirken veya överken bazı şeyleri gözden kaçırdığımızı gösteren futbolcu.

  şampiyonlar ligi'ndeki tempo malumunuz. batshuayi, pjanic, teixeira, ghezzal... bu elemanlar bir zamanlar bu tempoda oynayan takımlar tarafından transfer edildiler, ve o tempoyu fiziksel olarak kotardılar, ama teknik becerilerini o fiziksel eforu sarfederken sergileyemedikleri için bizim ligimize kadar düştüler. dünkü maç gibi sergen yalçın'ın 90 dk fiziksel efor istediği bir ortamda; yani bu adamların sürekli koşması gereken, sürekli basması gereken sistemler kurarsanız, başarılı olabileceğiniz seviye -tek sezonluk mucizeler yaşanmadıkça- şampiyonlar ligi değil.

  batshuayi'nin zaten bu eforun forveti olmadığından bahsetmiştim (bkz: #126746025), üstüne bir de teixeira-n'koudou gibi batshuayi'nin stiline uygun pas oyunu yapabilecek elemanların olmayışı ve dolayısıyla larin-atiba gibi elemanların oynayışı sebebiyle ibre taktik açıdan da mecburen fiziksel oyuna döndü. özellikle larin'in solda başlaması ile batshuayi'nin bir geceliğine geçen sezonki vincent aboubakar'a dönüşmesi gerekti, ama dönüşemedi haliyle. aksine, hem aboubakar gibi geçiş bağlantıları yapması gerekti, hem de kendi oyun stili sebebiyle takımın yine son hedefi oldu.

  yani iki işi birden yapması gereken bir durum oluştu ve bu da sistemde error verdi, ikisini de hakkıyla yapamadı.

  batshuayi'nin varlığı, takım ancak önde kalabalık + içeri giren arkadaşları varsa + ceza sahası çevresine yakın oynuyorlarsa mantıklı olur. ancak dünkü oyun bunun tersine forvetin geniş alanda oynaması gereken bir oyundu; ya geçen sezonki aboubakar, ya da yazın iddiaları geçen diego costa olsaydı mantıklı olurdu. dolayısıyla bu şartlar altında batshuayi'nin verebileceği maksimum buydu zaten, gerisi futbol şansıydı, o şans da dün akşam tutmadı.

  ama bence bundan daha önemlisi; sergen yalçın'ın 90 dk ne pahasına olursa olsun fiziksel oyun oynatma çabasıydı. yani dün akşamki taktiğine bakarsak, teixeira ve n'koudou sakat olmasaydı da benzer bir skor çıkardı diye düşündürüyor. çünkü bu elemanlar varken bu kadar tempo, bu kadar koşmak, onların takıma verebileceği ana katkıları azaltıyor. bu adamlara koş-pres yap-alan kapat-rakibi kovala vs vs demek kolay, bu tip işleri yapmalarına müsade edecek kadar taktik donanımları var zaten, ama o zaman bu adamların iş teknik beceriyi sergilemeye geldiği zamanki anlık akıbetlerine bağımlı kalırsınız. dün beşiktaş'ın bu yüzden daha dengeli, fiziksel eforu daha hedefli şekilde sergileyeceği bir oyun kurgulaması gerektiğini düşünüyordum (bkz: #128048131), ama beşiktaş bu eforu 90 dk + ne pahasına olursa olsun sergilemeyi tercih etti.

  işte bu etin yahnisi de bu kadar oluyor, iyi koştuk iyi mücadele ettik diye avunuyoruz.

  uzun lafın kısası, beşiktaş şampiyonlar ligi'nde başta batshuayi olmak üzere bu oyuncu grubu ile bu kadar fiziksel oynadığı müddetçe istediği sonuçları alma ihtimali bence az, anlık denk gelişler haricinde batshuayi'nin de, ghezzal'ın da, teixeira'nın da istikrarlı olacağını düşünmüyorum. daha dengeli ve taktiksel derinliği olan bir kurgu şart bence.
2885 entry daha
hesabın var mı? giriş yap