şükela:  tümü | bugün
4203 entry daha
 • 12 tl hamburger yiyen yazarı görünce şok oldum.
  bu entry girerken 1 kg dana kıyma 50 tl. bir hamburger köftesinin ortalama ağırlığı 140 gr ile 200 gr arasında değişir. hadi 140 gr diyelim ve bu 7,5 tl yapar. 2,5 tl diğer iç malzemeler, hamburger ekmeği vs. desek 10 tl kesin maliyeti var. o mağazanın kirası, çalışanların maaşı, elektrik, su, ısınma, amortisman giderleri ve daha bir çok kalemi eklesek işin içinden çıkılmaz, komple zarar.
  1 adet 90 gr hamburger köftesi eklediğini düşünsek -ki 90 gr hamburger köftesi avucunuzun içi kadar bile olmayabilir- ancak o zaman başa baş kurtarır. yani bir hamburgerden elde edilebilecek maksimum kâr zorlasan 1 ile 1,5 tl.
  ben bu düşük fiyat çalışan cafe, restorant sahiplerinin nasıl kazandığını bir türlü çözemedim. bunu köfteci yusuf için söylemiyorum. burada cücük kadar dükkana sahip olan tantuni, kebap, dürümcülerin kapısının önünde bmw 3 serisi, 5 serisi araba var. anladık, arabayı işletme üzerine alıyorlar, amortismana yazıyorlar. ama sonuçta arabayı alacak o kazanç nasıl oluyor, işte ona hayret ediyorum.

  bu işlerin direk içinde olan yazar varsa beni aydınlatırsa sevinirim.

  köfteci yusuf'a gelecek ucuza mâl edip normal kalitede hizmet sunuyor. üst kalite veya kşte beklemeyin. ödediğiniz para ne ki aldığınız kalite ne olsun. ama akıllı adam, pazardaki açığı iyi okudu ve iyi değerlendirdi. yerli mcdonalds gibi bir konuma getirdi kendini, bravo gerçekten.
219 entry daha