şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
821 entry daha
  • türkiye'nin otoriterleşmesine yaptığı katkılarla hatırlayacağım liderdir.

    öncelikle şunu belirteyim, bir alman vatandaşı olsam kendisine çok büyük saygı duyar ve siyasi görüşüm ne olursa olsun kendisini desteklerdim. her şeyden önce, 2005'te göreve geldiğinde ülkesinin en büyük sorunu haline gelmiş olan işsizlik meselesini çözdü. sonrasında içeride ve dışarıda yaptığı siyasi hamlelerle almanya'yı ab'nin tartışmasız lideri ve en büyük ekonomik gücü haline getirdi. birinci ve özellikle ikinci dünya savaşı sonrası almanya'nın yerle bir olan politik imajını olabilecek en iyi düzeye getirdi. almanya, onun zamanında belki de bismarck döneminden sonra en prestijli dönemini yaşadı.

    (her şeyden önce şunu belirteyim: kendisi türkiye politikasında da kendi ülkesi perspektifinden bakıldığında başarılı olmuştur.) ama türk vatandaşı olup da burada kendisini bu kadar övenleri anlayamıyorum doğrusu. göreve gelmeden önce dahi net şekilde türkiye'nin ab üyeliğini desteklemediğini belirten merkel, gücünü pekiştirdikçe bu amaç doğrultusunda (görünürde bu konuda çok fazla eylem ve söylemi olmamasına rağmen) elinden geleni yapmıştır. en başta, otoriterleşen ab adayı türkiye'nin gidişatına karşı kendisi ab'nin hami ve bir nevi sözcüsü olmasına rağmen hiçbir şekilde karşı durmamış, bilakis bu durumun kalıcı hale gelmesi için kendi adına elinden geleni yapmıştır. çünkü otoriter ve plansız programsız bir türkiye hem kendiliğinden ab adaylığından düşecek hem de harika bir imtiyazlı(!) ortak olacaktı.

    kendisinin özellikle son beş yıllık söylemlerini takip ettim. birçok kez türkiye'yle yapılacak görüşmeler öncesi ve esnasında türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı veya türkiye kurumları yerine sadece sayın erdoğan ifadesiyle yetinmiştir. yani merkel, mülteci krizi gibi çok büyük önem arz eden görüşmeleri ve sonrasında varılan antlaşmaları türkiye cumhuriyeti ile değil sayın erdoğan ile yapmıştır. bu durum, tabii ki kendileri açısından oldukça mantıklı bir hareket olmuştur. türkiye'deki yetkili kurumların ve muhalefetin onayına ihtiyaç olmadan, sadece bir tek kişiyi muhatap alıp ikna ederek almanya ve ab lehine, türkiye'nin aleyhine birçok karar alınmasını sağlamıştır. ve bu kararlar ve kararlar sonucunda oluşan durumlar yüzünden türkiye ab'den hem politik hem de kafa olarak tamamen uzaklaşmıştır. (ab'nin desteğiyle ülkeye doluşan mültecilerin türkiye'yi bambaşka bir noktaya getirdiğinden hiç bahsetmiyorum bile.)

    kendisine saygı duymak ve çok iyi bir siyasetçi olduğunu düşünmekle birlikte, bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak türkiye'nin geldiği noktada önemli katkılarının olduğunu düşündüğüm için kendisini iyi anamayacağım. sebebini de yine merkel'in yaklaşık olarak hatırladığım kendi sözleriyle açıklamış olayım: "dünyanın başka yerlerinde sorunlar olduğu sürece biz de hiçbir zaman tam mutlu ve huzurlu olamayız."
78 entry daha

hesabın var mı? giriş yap