şükela:  tümü | bugün
45 entry daha
  • arkadaşa daha önce özelden yazdığım şekilde cevaplayacağımdır.

    öncelikle şunu belirletim; finans alanında çalışan bir sürü insanın muhtemelen kenarda, borsalarda orda burda parası, trading'i denemişliği vardır.

    ama neden her finansçı borsa zengini değil dersek bazı meseleleri göz önüne almak gerek:

    1 - borsada para kazanmak için paran olması lazım, akademik çalışma yürüten insanlar kenara atacakları çok para kazanmıyor. mesela çoğu zaman finans alanında akademik çalışma yürüten bir insanın borsalarda tecrübe kazanıp para kazanması ile az olan parasını katlaması bir zengin yaratmak için yeterli olmayacaktır.

    2- akademiklerin işleri entel dantel şeyler olduğu için 7/24 alanlarına odaklanabiliyor ki borsa ciddi zaman ayırma gerektiren bir alan. yani akademik olarak finans-iktisat-politik ekonomi ile haşır neşir olan insan borsanın kendine özgü dinamiklerini öğrenecek zamanı muhtemelen bulamaz (özellikle buna odaklanmıyorsa). istediğin kdar finans bil, makro-ekonomik tahmin yap, bir varlığın borsada trading'ini yaparken kısa ve bazen orta vadede çok farklı faktörler olayı götürüyor. her varlığın kendi tepki verdiği göstergeler var, üstelik çoğu kez bunlar iktisadi olmaktan ziyade o varlığın al-sat sürecinde oluşan kitlesel psikoloji oluyor. o yüzden de zaten teknik analiz denilen ne idüğü belirsiz hede var, yerine göre tutabiliyor (bazen bir self-fulfilling prophecy olarak).
63 entry daha

hesabın var mı? giriş yap