şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
35306 entry daha
 • ne bakıyorsunuz ulan zaire cumhurbaşkanı ben miyim ?

  inek şaban ( kemal sunal ) , güdük necmi ( halit akçatepe) ve damat ferit ( tarık akan) oluşan ekip ; katıldıkları liseler arası bilgi yarışmasında ayşen gruda'nın canlandırdığı sunucunun "zaire cumhurbaşkanı kimdir?" sorusuna, doğruluğundan pek de emin olmayarak güdük necminin son bir gayreti ile "zaire cumhurbaşkanı mehmet ali clay'dir" yanıtını verir.

  tabii ki zaire cumhurbaşkanı, mehmet ali clay değildir ve hababam ekibi bu sorudan puan alamaz.

  ah o güzel insanlar

  güdük necmi neden dimağında ; zaire cumhurbaşkanı ile adı cassius marcellus clay, jr olan ülkemizde muhammed ali clay olarak da bilinen ünlü boksörü nasıl bir araya getirdi .

  çünkü hababam sınıfı'nın çekildiği yıl zaire'de spor tarihinin en büyük maçlarından birinde george foreman ile karşılaşmıştı. şu anki ismi demokratik kongo cumhuriyeti olan zaire'nin başkenti kinşasa'da 29 ekim 1974'te gerçekleşen ve "rumble in the jungle" (ormandaki kapışma) adı verilen müsabaka , o dönem türkiye'de de büyük yankı uyandırmıştı. maçı, namağlup dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanına sahip rakibini sekizinci raundun sonlarında nakavt eden muhammed ali kazanmıştı.

  görsel

  çekimlerine 1974'te başlanan ve 1975'te seyirciyle buluşan "hababam sınıfı" filminin bu sahnesinde güdük necmi, tarihi maç öncesi zaire'de 'cumhurbaşkanı gibi' karşılanan muhammed ali clay'i, zaire cumhurbaşkanı olarak hatırlamış ilk aklına geleni söylemiştir.

  gelelim sorunun doğru cevabına ;

  ayşen grudanın sorduğu sorunun doğru cevabı sese seko mobutu 'dur 1965 yılında devlet başkanı joseph kasavubu'yu devirdiği darbeden sonra toplam 32 yıl boyunca (1965-1997) ülkeyi dikta yönetimi ile yönetmiştir.
2416 entry daha

hesabın var mı? giriş yap