şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
35295 entry daha
 • adı aylin ve anton yelchin için son durak olan kendi arabaları (freak accident)
  freak accident, sonu kötü biten “garip kazalar” için kullanılan bir terim. bazen ölüm raporlarına da sebep olarak geçer bu görünmez kazalar:
  anton yelchin 27 yaşında tüm dünyaca tanınan ünlü bir aktör iken aniden ölüm haberi gelir. evinin önünde kendi arabası ile bahçe duvarı arasında sıkışmış olarak bulunur.
  görgü tanığı da yoktur. final destination serisini hatırlatan olayda, yelchin, arabası park pozisyonunda değil nötr’ de iken arabasından dış kapı ile posta kutusunu kontrol etmek için çıkmış, 2.5 tonluk 2015 model jeep grand cherokee de ağır ağır geri kayarak tüm ağırlığıyla onu demir parmaklıklarla birleşen duvara sıkıştırmış. ölümünden çoğu kimse geleneksel vites kutusu tasarımından farklı bir tasarım geliştiren grand cherokee üreticisi fiat chrysler’i sorumlu tutar ki firma da yeni serilerde bu dizayndan vazgeçmiştir.
  2014-2015 modellerinde daha küçük alan kullanmaya yönelik bir vites kolu geliştirilmiştir ancak bu kols sadece ışıkla göz hafızası'na bilgi vermektedir. el, vitesin hangi konumda olduğu alışkanlığını kazanamamaktadır. daha vahim olarak arabanın bazen park pozisyonuna geçmediği, park pozisyonundan da kendiliğinden çıkabildiği iddia edilse de arabalar geri çağrıldığından sadece iddia olarak kalmıştır. vites pozisyonunun göz hafızası kadar el hafızası'na hitap etmesi gerektiğini gösteren son derece acı ve bir o kadar garip kaza olarak tarihe geçer.

  adı aylin romanının kahramanı aylin radomisli cates (devrimel) için de son durak kendi arabasıdır. evinin bahçesinde, evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulunur. üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktur. arabası haricinde dış darbe izi de yoktur. elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamış, çorapları bile kaçmamıştır. arabası, parke-taş döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki setten atlamış, yokuş aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı kalacak şekilde durmuştur. aylin de arabanın altında çaprazlama sırtüstü yatar durumdadır. bu garip kaza’ya göre de yine kendi kendine kayan bir araba! sebepsiz şekilde yolunun üstünde duran aylin radomisli cates’i ezerek ölümüne sebep olmuştur. problemli boşanma aşamasında olduğu joe cates (joseph katz) ve bazı gizli bilgileri öğrenmesi nedeniyle amerikan ordusu’ndaki çevresi şüpheliler olarak tarihte yerlerini alsa da olay freak accident olarak kapatılır.

  anton yelchin 19 haziran 2016 pazar gece saatlerinde, arabasıyla evinin bahçe duvarı arasına sıkışma sonucu künt travmatik asfiksi nedeniyle hayatını kaybetti. muhtemel suçlusu yanlış dizayn edilen 2015 model grand jeep cherokee’nin vites kutusuydu.
  aylin radomisli cates 19 ocak 1995 perşembe sabahı hizmetçisi tarafından evinin bahçesinde kendi arabasının altında sıkışmış olarak bulundu. göğsüne basan aks sonucu oluşan travmatik asfiksi yine ölüm nedeniydi.
  iki gün önce 17 ocak 1995 salı gecesi vefat etmişti. muhtemelen kendisini bayıltarak arabasının kayma hattına sırt üstü çaprazlama yatırıp, üzerine arabasını süren -ya da arabasını boşa alarak bırakan- birileri tarafından kaza süsü verilerek öldürüldü. freak accident için bile fazla freak bir olaydı.
2386 entry daha

hesabın var mı? giriş yap