şükela:  tümü | bugün
54 entry daha
 • bugun vefatinin 47. yili olan buyuk turk komutani.

  kurtulus savasimiz sirasinda belki de taktik acidan dusmana en cok bozgunu veren , lojistik ve ikmal yollarini surekli olarak kesen , hayalet gibi anadolu bozkirinda dolasip umulmadik yerden yunan ordularinin karsisina cikan suvari kolordusunun komutanidir. hatta sakarya savasinda bir aralik alinan istihbaratla saldirdigi , ancak icerde kimin oldugunu bilmedigi yunan baskomutanlik karargahini dusurmek ve yunan baskomutan general papulas i esir almak uzereyken cepheden gelen baska bir yere yetismesi emriyle elinden son anda kacirmistir.

  buyuk taarruz sirasinda ise yunan ordusunun gecilmesini imkansiz olarak gorup bos biraktigi ufacik bir keci patikasindan , binlerce suvariyi gecirip yunan ordusunun gerisine sarkarak kusatmanin en kritik safhasini gerceklestirmistir. aslina bakilirsa almanlarin ww2 de ortaya cikardigi ve heinz guderian in teorize ettigi blitzkrieg ( yildirim savasi ) in suvari uygulayacisidir. herhalde bu hareketleri ww2 de tanklarla yapsa rommel , guderian , patton kadar unlu bir tank generali olurdu. ayrica bugun henuz prototip asamasinda olan ve seri uretime gecmeyi bekleyen altay muharebe tanki da ismini fahrettin pasadan almistir.

  savastan sonra ise askerlikte devam ettigi yillarda iran ve afganistan arasindaki bir sinir anlasmazliginin cozumu icin hakem tayin edilir ve tahran a gider. bu sirada mecliste soyadi kanunu kabul edilir ve mustafa kemal pasaya ataturk soyadi verilir. fahrettin pasada bunun icin bir tebrik mesaji yollar. mustafa kemal pasa nin kendisine yolladigi cevap ise şoyledir ;

  "sayın fahrettin altay paşa, ben de seni tebrik eder altay gibi şanlı şerefli günler dilerim."

  yani soyadini bugun hala yasayan izmir in ulu cinari buyuk altay dan almaktadir. sonralari ise bu hikayeyi kendi agzindan şoyle anlatir ;

  --- spoiler ---

  ulu önder gazi mustafa kemal paşa ile mütareke yıllarında izmir’i ziyaretimizde altay bir ingiliz donanma karması ile alsancak’ta oynuyordu. maçı beraber izledik. altay çok güzel bir oyundan sonra ingilizleri yenince ulu önder çok duygulandı, gururlandı ve altay için takdirlerini belirtti. aradan epey zaman geçti. gazi mustafa kemal paşa, iran ile bir sınır anlaşmazlığını halletmek üzere beni görevlendirdi ve tebriz’e gittim. tebriz’de bulunduğum sırada; meclis'te soyadı kanunu müzakere edilmiş ve ittifakla gazi mustafa kemal paşa’ya atatürk soyadı verilmişti. bütün yurt kendisini yeni soyadından dolayı tebrik ediyordu. ben de hemen bir telgraf çekmiş ve kendilerini kutlamıştım. atatürk’ten ertesi gün gelen cevab-ı telgraf şöyle idi:

  "sayın fahrettin altay paşa, ben de seni tebrik eder altay gibi şanlı şerefli günler dilerim."

  telgrafı aldığım zaman gözlerim dolu idi. atatürk çok mutehassıs olduğu ve beraberce izlediğimiz altay maçının hatırasına izafeten bana altay soyadını layık görmüştü.
  --- spoiler ---

  1945 te askerlikten emekli olup 46 secimlerinde bir donem milletvekilligi de yapar ve tamamen emekliligi ayrilir. bundan sonra cesitli davetlerde kurtulus savasi ve ataturk le ilgili anilarini anlatir.

  1974 te 94 yasinda istanbuldaki evinde uykusunda huzur icinde ölür . kabri bugun ankara devlet mezarligindadir.

  bu buyuk kahramani olum yil donumunde saygiyla aniyorum , huzur icinde uyusun.
10 entry daha

hesabın var mı? giriş yap