şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • pleistosen dönemde, yani kabaca 500 bin sene kadar önce afrika'nın kuzey ve orta yörelerinde yaşadığı kanaatine varılmış olan ve modern insanın doğrudan atası olduğu ilgili bilim adamlarınca açıklanan yeni keşfedilmiş insan türü.

    kendisinin çağdaşı olan homo sapiens'in afrika'nın diğer bölgelerinde ve homo neanderthalensis'in de avrupa'da görülmeye başladığı dönemlerde ortaya çıkmış olduğu düşünülen homo bodoensis'in adı da etiyopya'da bulunan bodo d'ar bölgesinde bu türe ait ilk kalıntıların bulunmuş olmasından gelmektedir.

    yeni tanımlamaya göre yaklaşık 1 milyon ile 100 bin sene öncesi arasında kalan döneme tekabül eden orta pleistosen dönemde, günümüz sınırlarına göre etiyopya, kenya, eritre, somali, mısır, libya, israil, filistin, ürdün, suriye, ırak ve ülkemizin güney kesimlerinde yaşamış olan insan atalarına bu isim verilecek. güney doğu avrupa ile orta avrupa'da aynı dönemde yaşamış olan insan atalarını ise homo neanderthalensis olarak nitelemeye devam edeceğiz.

    bunun yanı sıra; başta britanyalı paleoantropolog chris stringer olmak üzere bazı bilimsel çevreler ise orta pleistosen döneminin hâlen bir hayli araştırmaya açık ve yetersiz verilerle dolu bir dönem olduğunu düşünmekte olduğundan henüz homo bodoensis'in bir tür olarak tanımlanmasını pek de uygun bulmamaktadırlar.
1 entry daha

hesabın var mı? giriş yap