şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
39 entry daha
 • motosiklet üzerinde hiç de azımsanamayacak kadar rüzgar yersiniz. 80-90 gibi süratlere kadar "iyi esiyor oh püfür püfür" şeklinde olan bu his, 120 km üzerine çıkıldığında yormaya başlar, 150-160 km'den itibaren ise resmen karşı koymanız gereken bir kuvvet olur. videodaki gibi supersport tarzı motorlar bu hızlar ve üzerine çıkılabilmesi amacıyla yapılmıştır ve hem aerodinamik yapısı hem de ön camı, sürücünün kafasını depoya yapıştırarak rüzgardan korunması ve bir damla şeklinde bu rüzgarı yararak 300 km gibi hızlara çıkabilmesini sağlar. çıkarsınız çıkmasına da, o hızda kafanızı camın korumasından azıcık sağa, sola veya yukarı kaldırdığınızda o rüzgar birden size vurur. özellikle kuzey marmara otoyolu gibi çok rüzgarlı yerlerde ise bu birden vuran kuvvete karşı koymak imkansız denecek kadar zordur ve motosikletinizin istenmeyen bir şekilde yön değiştirmesine sebep olur.

  videodaki arkadaş kadranda maksimum limitlenmiş hız olan 299'u görmek istemiş. göstergeye kilitlenmiş, yolun düz ve boş olmasından dolayı da bunda bir sakınca görmemiş muhtemelen. 299'u görür görmez de camın arkasından lak diye çıkıyor. birden sağdan vuran rüzgar da dümdüz yolda sürücüyü sola itiyor, konsantrasyon olarak buna hazır olmayan rahmetli de hazin sona ulaşıyor.

  akıllı sürün, güvenli sürün, full ekipmanlı sürün (bu kazada hiçbir ekipman bir işe yaramaz o ayrı konu), uzun bir ömür boyu sürün. illa hız yapacaksanız bilginizin ve yeteneğinizin yettiği kadar hız yapın. en önemlisi de başkalarının hayatını tehlikeye atmadan sürün. siz ölüm dahil belirli bir riski kabul ederek o aletin üzerine oturuyorsunuz ama etrafınızdakilere bir şey olması durumunda bu aldığınız riskten haberi bile olmayan insanlara zarar vermiş olursunuz.

  edit: oh olsun tadında entry girenlere diyecek bir şey tabii ki bulamıyorum. bu sizin bir akrabanız da olabilirdi. hepimiz eşşek kadar olmuş olsak da zaman zaman gaza gelebiliyor veya aptalca şeyler yapabiliyoruz. hele ki 18-25 yaş aralığınızı düşünün. insan kusurlu bir varlık, yer yer kendi yıkımını arayabilen veya çok tehlikeli şeyler yaparak hayatta hissedebilen bir canlı. videodaki şahıs bunu gidip de e-5'de tem'de yapmamış, yapabileceği en müsait yolda yapmış. doğru demiyorum ama bu kadar da acımasız olmayın be. karşılaştırmayın şunu e-5 trafiğinde tek eliyle muz yerken altında 2 tonluk araçla makas atan maymunlarla.

  diğer bir edit cümlesi de bu videoları izleyip özenebilecek potansiyel yeni motorculara veya "o gülüşe sigara yetmezdi gençliğimi yaktım" diye videolar çeken tiktokçu motorculara. herhangi bir şempanzeye veya babuna hızlı bir motosiklet verip "bak canım buradan tutuyorsun çevirince hızlanıyor" diye 2 gün eğitim verseniz o da düz yolda hızlı gider. bunun övünülecek, reklamı yapılacak, hayran kalınacak bir tarafı falan yok. gidin piste. keyif almak istiyorsanız da gidin dağ yollarına veya otoban dışı güzel eski yollara, yasal hız limitlerinde azıcık da aralayın kaskınızı, tertemiz hava ve doğa eşliğinde zevkten dört köşe olun. ben bir kere motorumun son hızını denedim. tekerlerin yere ne kadar pamuk ipliğiyle bağlı kaldığını ve siz o hızda giderken, sağınızda solunuzda 120 ile giden arabaların aslında siz yerinizde sabit dururken 160 km ile üzerinize gelen bir araç hızında yaklaştığını gördüm. akıl işi değil, gerek yok. çok bir keyfi de yok. özenmeyin.

  edit 2: bir de "bu motorlar yasaklansın" faşistlerine. ulan x (burası bir kere daha editlendi), herkes 2 liralık meyve bıçağıyla da tüm yemekleri yapabilir. ama katana gibi keskin şef bıçakları var. sen kullanmayı bilemedin, kaşar doğrarken barzo gibi parmağını uçurdun diye, yan komşun cinnet geçirdi gitti kahvede 20 adam bıçakladı diye şef bıçağı satışı mı yasaklansın? bunun yerine o bıçakla insan bıçaklarsan seni hapse atarım demek daha mantıklı değil mi? senin kendi aklınla "ulan dikkatli keseyim parmak gitmesin bir tost uğruna" diye dikkatli davranman daha mantıklı değil mi? her şeye yasak geliyor ağlıyor zırlıyorsunuz vpn ile porno izleyecem diye 40 takla atıyorsunuz sonra her şey yasaklansın diyorsunuz ne biçim kafanız var sizin hangi köyün soğanısınız.
448 entry daha

hesabın var mı? giriş yap