şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
161 entry daha
  • yazık olmuş motorcu. tamamen pisi pisine kaza yapmış. bir sürü hata izledim o kısa zamanda.

    öncelikle motor binen adama o hızla gidilir mi yeaaa dememek lazım. bugün hepimiz bir araç aldığımız zaman (motor veya araba farketmez) ulan kaç basar acaba diye bir merak ederiz. bu merakı yenmek için de basarız. bunu yapmayacak insan sayısı çok ama çok azdır. hepimiz deneriz, merak ederiz.

    buradaki sorun bu arkadaşın bu merakını acemice yapması ve bu acemiliğin hayatına mal olması. 300 km/h racing bir motor için çok yüksek bir sürat değil. bugün 400 lere kadar çıkıyor motorlar. millet gayet rahat 350 leri görüyor yollarda. doğrusu yanlışı ayrı konu, bahsedeceğim şey farklı. 200'den sonra kafa kaldırılmaz. bu arkadaş 300'le giderken kafasını kaldırıyor. ama bana sorarsanız kafasını kaldırma sebebi korku. motor acayip bir alet, nereye bakarsan oraya gider. bu arkadaş sırf 300'ü gözleriyle görmek için yol yerine göstergeye bakıyor. bunu 2 saniye yapsa 200 metreye yakın yol gitmiş oluyor o motor. o 200 metrede motor sola kayıyor ve gözünü yola çeviren sürücü motorun sola gittiğini görüp korkuyor ve kafayı kaldırıyor. bu defa gelen rüzgar daha çok sola vuruyor artı kamera hizasını takip ederseniz eğer sürücü odağını bariyerlere veriyor. oysa her şeye rağmen yola odaklansa motor toparlayabilirdi. ki racing motorların manevra kabiliyetleri çok yüksektir ve kaçmaya izin verir.

    kısacası sürücü burada bir hatayla başlayıp, olayı hatalar zincirine çevirince, dümdüz yolda bariyerlere girmiş gibi bir görüntü olmuş. yazık gerçekten.

    tavsiyem, eğer racing motorlar seviyorsanız bile düşük cc lerden başlayıp, her hıza adapte olarak yüksek cc motorlara geçmeniz yönünde. 250 cc candır, kraldır. asla daha yüksek cc ile başlamayın. motorda tecrübe çok ama çok önemli. tecrübe kazanmadan 200'den sonrasını denemeyin, hatta denemeyi düşünmeyin bile.
326 entry daha

hesabın var mı? giriş yap