şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
89 entry daha
  • kullanmaya yeni başlayanlara veya başlayacaklara hakkında naçizane bir kaç nokta hatırlatmak istediğim nane.

    - lense bakarak, direkt olarak göz bebeğinize takamıyorsanız şunu deneyin. iki elle, klasik göz açma hareketini yapın, tabi lens parmakta olsun. yukarı bakın, lensi gözünüzün beyazına hafifçe dokundurarak bırakmaya çalışın. bu noktada lensin iyice ıslak olması önemli. lensi yerleştirdikten sonra panik olmadan aşağı-yukarı ve sağa-sola yavaşça gözünüzü oynatın. normal şartlarda 1 seferde lens oturmuş olur, ama oturmuş görünmüyorsa yine yavaşça aynı hareketleri tekrarlayın. olur da lens gözünüzün çaprazında kalmışsa gözünüzü merkezden o yöne doğru hareket ettirerek o noktadan lensi almaya çalışın. illa ki o lens o göze oturacak!

    - lens solüsyonu zımbırtısı herşeyden önemli. bu solüsyonlar ilk açıldıklarından itibaren 90 gün içinde tüketilmek zorunda. yoksa sterilliğini kaybediyor. ha siz bundan bihaber şekilde o koca şişe solüsyonu "ne güzel lan hiç bitmiyo" diye 7-8 ay kullanırsanız, bir gece eve gelip lensi çıkarırken göz bebeğinizin üstünün duman haline geldiği gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz. geçici körlüğe kadar götürebilen bu zımbırtıya keratit denmekle birlikte, minimum 1-2 ay lensten mahrum bırakmakta sizi en iyi şartlarda.

    - adam gibi lens kabı kullanın! çok ciddiyim. düzgün bir marka solüsyon aldığınızı varsayarak, içinden çıkan kabı kullanmanızı tavsiye ediyorum. adam gibi olmayanlar ise ayrıca satılan bir kısım artist lens saklama kabı ve yanındaki cımbız falan. özellikle lens kabının kapaklarının içinde lastik conta benzeri zımbırtıların olmamasına dikkat edin. cımbızların uçlarındaki lastik kısımlar da buna dahil. her türlü bakterinin üremesine müsait bu lastikler. kısacası lens kabınız tek parça olsun. ve en önemlisi lens kabınızın gözleri yeterince büyük olsun. referans olarak çapının 1 ytl büyüklüğünde ve yüksekliğinin de 1 cm veya daha fazla olmasını verebiliriz. ha çok küçük bir kap olursa ne olur? içine koyduğunuz solüsyon lensi yeterince temizleyecek miktarda olmaz. olayın tadı kaçar tekrar.
336 entry daha