şükela:  tümü | bugün
1588 entry daha
 • tekstilciyim, yüzde seksen oranda ihracat yapıyorum, gerisi iç piyasa. şu an gülmem oynamam lazım basit mantıkla düşünürsek ama iş hiç öyle değil.

  uzun zamandır zaten bir pamuk krizi var, hammadde yok. bu krizi geçen seneden yanlışlıkla fazla aldığımız kumaşları kullanarak atlattık. (her şerde bir hayır var)
  ancak yeni siparişler için kumaş alımı yapamıyorum, çünkü kumaşlar ithal. kumaşçılar sabah başka öğlen başka fiyat veriyorlar. vade zaten yalan oldu ama bugün itibariyle telefon bile açmıyor duruma geldiler. elimde sipariş var, hammaddem yok.

  iç piyasa için tek yol döviz teklif vermek. veya anlık teklif onayı isteyip anlık hammadde alımı yapmak, o da maliyetler bütçeleri aştığı için gerçekçi değil. teklif onayı gelene kadar fiyatı arttırmam gerekiyor.

  ihracatlarım içinse navlun fiyatları şaka gibi durumda, bazı bölgelere teklif dahi alamıyorum (ingiltere). navlun dahil fiyat verdiğim siparişlerden zarardayız. yansıtabildiğim müşterilerim şimdilik günü kurtarıyor, ama astarı yüzünden pahalı geldiği için gelecekte kendilerine iş yapamayacağım muhtemelen.

  şu an tek etkilenmeyen kalem işçi maliyeti, o da zaten yeni yıl zamlarıyla "avantaj" olmaktan çıkacak. işçisini düşünen şirketler bile tek kazancı işçi üzerinden yapabiliyorlar şu an maalesef. zam oranları olabildiğince minimum olmak zorunda iş yapabilmeye devam etmek için.

  bu bir krizdir arkadaşlar.
130 entry daha
hesabın var mı? giriş yap