şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
  • dünya üzerinde yaşayan en kuvvetli satranç büyük ustasını güncel olarak belirleyecek oyunlar bütünü.

    maç şampiyonluk ünvanının sahibi, norveçli büyükusta magnus carlsen (2842) ile meydan okuyucu rus büyükusta ian nepomniatchi (2784) arasında bae ülkesinin dubai kentinde oynanacak.maç toplam 14 oyundan oluşacak ve 7.5 puana ulaşan şampiyon olacak.galibiyet 1 beraberlik 0.5 puan. masa başında geçecek organizasyonda, 14 maçın sonunda beraberlik bozulmazsa maçlar tie break'e gidecek. ilk oyun 26 kasım 2021 tarihinde tsi 15.30 da start alacak. oyunun zaman temposu biraz karışık. başlangıçta her oyuncunun 2 saati var. 40. hamleden sonra 1er saat eklenecek. ardından 60. hamleye geldiğimiz zaman 15er dakika daha eklenecek ve sonra yapılan her hamlede 30 saniye ekleniyor.maç takvimi bir kaç üstte olan bir entride var bakmak isterseniz. şampiyon carlsen ilk maçı siyah olarak başlayacak. maçta ödül olarak 2 milyon euro dağıtalacak. şampiyon olan uzatmalara gitmeden kazanırsa yüzde 60'ını kaybeden 40'ını alıyormuş. uzatma halinde oranlar 55/45 durumuna geliyor. kazanan için ayriyetten gümüşler, altınlar, elmaslardan oluşan 5 kglık harika bir kupa var.

    maçı anlık takip etmek isteyenler youtube chess24 kanalında canlı yayında anish giri ve judit polgar olacakmış. fide'nin kendi kanalında ise eski şampiyon vishy anand yorumlayacak. dilerseniz chess24türkçe kanalında da canlı yayın olacak.

    dürüst olmak gerekirse favori carlsen. nepo'nun oyunu çok eğlenceli ve keskin konumlara yatkınlık gösteriyor. carlsen ise sağlamcı ve oyun sonu canavarı. kesinlikle çok güzel taktik konumlar ve özel açılışlar bekliyorum. nepo'nun carlsen'e özel sürprizleri olduğu söyleniyor. fakat nepo mental olarak biraz daha kırılgan ve umursamaz bir tavra sahip. bakalım gerçek bir şampiyon karşısında ne göreceğiz. umarım biraz çekişme izleriz :)
355 entry daha

hesabın var mı? giriş yap