şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • judo, jukendo, kılıç, karate, kung fu gibi sanatları öğrenen tanaka, daha sonra hiko ryu taijutsu olarak anılacak olan kendi tarzını oluşturdu.

  japonya'nın en azından kültürel topraklarını korumak için savaşması gerektiğine inanıyordu. 1980'lerde, artan sovyet varlığını ülkesine varoluşsal bir tehdit olarak gördü. japonya'nın askeri değil, yalnızca 250.000 kişilik bir savunma gücü olduğundan, tanaka olası bir sovyet işgalinin sonucundan korkuyordu. "japonya şimdi bir savaşa başlarsa, 50 milyon japon ölür" demişti. tanaka'ya göre sovyetler barış istemiyor, toprak istiyorlardı.

  tanaka, afganlarla birlikte savaşmasına rağmen, islam'ın ilkelerini benimsemedi. aksine, bir samurayın zihniyetiyle savaşa girdi. tanaka, iki kültür arasında bazı yakınlıklar sezmişti. bir mücahit savaşçı kutsal savaşta şehitlik yoluyla cennette bir yer kazanabilirken tanaka, eski samuray savaşçıları gibi savaşta şan ve şeref aradı. "ölüm zamanı geldiğinde samuray ruhuna sahip olacağımı umuyorum" diyordu. hatta yakalanma utancını yaşamaktansa kendini öldürmek etmek için her zaman fazladan bir el bombası taşıyordu.

  tanaka'nın afganistan'daki ilk savaş deneyimi tam bir kaostu. kabil'in 25 mil doğusundaki jadladak yakınlarındaki komünist bir afgan hükümet karakoluna düzenlenen mücahit baskınına eşlik etti. o anları "nasıl savaşacağımı, nasıl hareket edeceğimi bilmiyordum, kulaklarımdan bir kurşunun geçtiğini hissettim. bir doz adrenalin aldım." sözleriyle anlatıyordu.
  bu deneyimden sonra tanaka, karatede kullandığı aynı disiplini bir kalaşnikof ile nasıl savaşılacağını öğrenmek için uyguladı. yabancı bir savaşçı olarak ün kazandı ve hatta afgan hükümeti kendisi hakkında defalarca öldüğüne dair propaganda ilanları dağıttı. afganistan'da geçirdiği süre boyunca tanaka, sıtma, sarılık, böbrek taşları ve kırık bir ayak kemiğine katlandı.

  tanaka'nın afganistan'daki savaşı 1989'da sovyetlerin geri çekilmesiyle sona erdi. karate'ye geri döndü ve pakistan, afganistan, tunus, hawaii ve almanya'da ders verdi.
hesabın var mı? giriş yap