şükela:  tümü | bugün
 • tam adı frederick irving herzberg olan, özellikle iş dünyası üzerindeki çalışmalarıyla tanınan psikolog. 1959'da "iki faktör teorisi"ni ortaya atmıştır. neymiş bu teori ?

  "herzberg bizzat işin kendisine ve kişinin gelişmesine bağlı olan doyum faktörlerini, 'içsel faktörler' ya da 'motivasyon faktörleri' olarak nitelemiştir; başarı, saygınlık, iş, sorumluluklar ve terfiler bu grupta yer alırlar.

  buna karşılık işe karşı olumsuz tutumlarla ilişkili duyumsuzluk faktörlerine, 'dışsal faktörler' ya da 'hijyen faktörleri' adını vermiştir; işletmenin yönetimi ve politikaları, ücret, iş ilişkileri ve iş koşulları, bunlar arasında yer alır.

  kısaca belirtmek gerekirse, bu teoriye göre insanda iki tür ihtiyaç vardır. hayvanlarla ortak olan birinciler, zor ve acı veren durumlardan kaçınmakla ilgilidir. ikinciler, insana özgüdür ve psikolojik olarak gelişmekle ilgilidir. hijyen faktörleri, maslow piramidinin ilk iki basamağına (fizyolojik ve güvenlik) ve alderfer'in varoluş ve sosyallik ihtiyaçlarına tekabül etmektedir."

  internetten iç edildi. çeşitli yerlerde yazdığı için tek bir kaynak yazamıyorum. ukteymiş aynı zamanda bu başlık. halbuki ben ders çalışıyordum.

  biraz da işin geyiğini yapalım ki aklımızda kalsın. bu herzberg her zaman skinner'ı kıskanmış ve asla bir skinner kadar olamamıştır. buradan hatırlayın. b f skinner baba. bu kofti.
1 entry daha