şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hatırlarsanız, 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimleri öncesi epey bir slogan ve gürültü kirliliği vardı miting meydanlarında. tansu çiller ve süleyman demirel icadı olan iki anahtar, konuşan türkiye sloganları gibi.

  e doğal olarak o dönem anap da, iktidarı ezeli rakibi demirel'e kaptırmamak için boş durmamıştı tabii. tee fransa'lardan mitterand'ın reklamcısı jacques seguela getirilmiş, türk siyasetinin en büyük gaf makinesi olan yıldırım akbulut'un yerine daha ciddi ve oturaklı bir sima olan dışişleri bakanı mesut yılmaz getirilmişti. hatta partili kadınlara kolormatik gözlükler ve arım balım peteğim şarkısı bile yasaklanmıştı.

  ama olmuyordu, olamıyordu. bir gaflettir verilen erken seçim kararı sonrası, anap ıkınsa da sıkınsa da birinci parti olamıyordu.

  derken danışmanlardan biri mesut yılmaz'ın kulağına çıtlatıverdi:

  - efendim, halk bizi halen daha turgut özal'ın partisi, benim memurum işini bilir, banker kastelli, icraatın içinden olarak biliyor. hatta sizi ne zaman televizyonda görseler "aa, semra hanım amma kilo ve..."

  sözünü tamamlamaya kalmadan mesut yılmaz'ın aklına o sihirli marş gelmişti bile. 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimleri öncesi, her türlü ana ve ara arterde çalınıp çocukların ve 65 yaş üstü yetişkinlerin psikolojisini derinden etkileyecek marş, tam aşağıda, nohut pilavcının radyosunda çalıyordu.

  "hadi bakalım, kolay gelsin, bir acayip zor yarış..."

  mesut yılmaz, bu şahane fikrin etkisiyle mesut bahtiyar oluvermişti bir anda. hemen seguela'yı çağırdı ve dahiyane fikrini açıkladı. o da epey happy unyielder olmuştu bu işten. hemen bir iki poz fotoğraf çekildi ve arkaya konulan meşhur marşla birlikte bilumum yayın organlarına gönderildi.

  artık mesut yılmaz rahatlamıştı, ta ki 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimleri'nin ilk sandık sonuçlarını alana kadar...

  not: marşın hiper saçma sözleri aşağıdaki gibidir:

  "anap'ımız var
  bir de başkanımız var
  ne yok?
  geliyor herkes onda
  başka güç buluyor meydanlaar(?!!)
  en büyük sen!

  haydi bakalım sandıklara
  2000'li yıllara
  20 ekim pazar günü
  bütün oylar anap'a

  anavatan en başta
  bu en büyük yarışta
  koşuyor mesut yılmaz
  gülerek gülerek en başta
  ..."

  not 2: gülerek en başta koşmak eylemini gerçekleştirmiş olan mesut yılmaz'a saygılarımı sunuyorum.
11 entry daha