şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • görmedim, duymadım ve bilmiyorum dan öte sosyolojik bir deneye konu olmuş maymunlardır.
  efendim bu deney şu şekilde gerçekleşir.

  üç maymun bir kafese konulur. kafesin tavanına bir miktar muz asılır. doğal olarak maymunlar bir süre sonra muzlara yönelir. muzlara ulaşmak isteyen maymunlara basınçlı su sıkılır ve maymunlar geri püskürtülür. akıllanmayan maymunlar tekrar muzlara doğru hareketlenirler. basınçlı su tekrar sıkılır, bir süre sonra maymunlar pes edip kafeste amaçsızca oturmaya başlarlar.

  üç maymundan bir tanesi kafesin dışına çıkartılarak yerine yeni bir maymun konulur. yeni gelen maymun doğal olarak tavandaki muzlara yönelir. fakat basınçlı sudan korkan diğer ikisi tarafından dövülerek muzlardan uzak tutulur. yeni gelen maymun diğerlerinin saldırısından çekinerek bir süre sonra onlara uyar ve muzlara ulaşmaktan vazgeçer.

  daha sonra eski maymunlardan ikincisi de kafesin dışına alınarak onun da yerine yeni bir maymun konulur. şimdi kafesimizde bir adet basınçlı su sıkılmış, bir adet dayak yemiş ve bir adet olaylardan bi haber yeni bir maymun vardır. yeni maymun muzlara ulaşmaya çalışır ve tabi diğer ikisi tarafından dövülerek muzlardan uzaklaştırılır.

  son olarak eski maymunların sonuncusu da kafesten alınarak yerine yeni bir maymun konulur. şimdi kafesimizde iki adet dayak yemiş ve bir adet herşeyden bi haber bir maymunumuz var. yeni gelen doğal olarak muzlara yönelir. diğer iki maymun nedenini bilmeseler de muzların yasak olduğunu bilirler. yeni gelen maymunu güzelce döverler. artık deney sonuçlanmıştır. kafesimizdeki yeni üç maymun hiçbirzaman başınçlı suya maruz kalmamalarına rağmen muzlara ulaşmaktan vazgeçmişlerdir.

  bu üç maymunu da toplum baskısı maymunları olarak literatüre ekleyebiliriz.
375 entry daha