şükela:  tümü | bugün
27 entry daha
  • bu günde taksim'e çıkılmasını istenmemesinin tek nedeni şudur: taksim'de 1 mayıs kutlaması yapıldığı yıllar türkiye'de solun en güçlü olduğu dönemlerdi. sonra türkiye'de sağ bir darbe yapıldı ve o zamandan beri türkiye'de iktidarda bulunan sağ kadrolar taksim'i kapatmayı, işçi hareketi ve solu engellemek olarak tarif etti.

    taksim'i 1 mayıs'a kapatmak siyasi bir karardır, tarafsız olması gereken ve sorumlu sandığımız idari makamların, makamlarının yetkisini siyasi olarak kötüye kullanmasından ibarettir. oysa devlet, valilik, emniyet müdürlüğü gibi makamlar güvenlik sağlamak için vardır, siyasi tercihleri uğruna savaş çıkarmak için değil.

    geçen sene taksim'de 1 mayıs kutlandı ve polislerin validen aldığı emirle insanlara saldırması dışında bir sorun çıkmadıysa, polisin sıktığı biber gazı yüzünden bir insan ölmesi dışında bir sorun yaşanmadıysa, bu sene de polisin saldırması dışında bir sorun çıkma ihtimali yoktur; yeter ki vali ve emniyet müdürü, oraya giden insanları ve işçileri korumak olan görevlerini, kendi siyasi görüşlerini dayatmak amacıyla manipüle etmesin, kötüye kullanmasın.

    bu sene taksim'de bir şiddet eylemi yaşanması gibi bir durum ortaya çıkarsa, bunun sorumlusu geçen sene değil taksim'i, istanbul'u terör alanına çeviren vali muammer güler'i görevinden almayan adalet ve kalkınma partisi'nin vurdumduymazlığı ve başbakan recep tayyip erdoğan'ın işçi düşmanı politikalarıdır.

    taksim 30'dan fazla senedir 1 mayıs mekanıdır, bunun kararını verecek kişi muammer güler değildir. muammer güler'in asıl görevi 1 mayıs'ı kutlayanları korumaktan ve taksim meydanı'nı 1 mayıs kutlamasına en iyi şekilde hazırlamaktan ibarettir. vali, emniyet müdürü ve belediye başkanı da katılabilir ve işçilerin bayramını kutlayabilir.
469 entry daha
hesabın var mı? giriş yap